۹۸ درصد مردم خوددرمانی و خودمراقبتی می‌کنند
به گزارش پایگاه خبری پزشکان و قانون (پالنا)، علی منتظری در هفتمین سمپوزیوم وچهارمین جشنواره ملیخودمراقبتی و آموزش بیمار که صبح امروز همزمان با روز جهانی خود مراقبتی در بیمارستان امام خمینی برگزار شد، با بیان اینکه مجموعه توانایی‌های شناختی حوزه سلامت را سواد سلامت می‌گویند، گفت: خودمراقبتی سه مرحله دارد که شامل خودمراقبتی قبل از بیماری،خودمراقبتی در زمان بیماری و خودمراقبتی پس از پایان بیماری است.

رئیس پژوهشکده علوم بهداشتی جهاد دانشگاهی ادامه داد: آمارهای سازمان‌های متولی بهداشت نشان می‌دهد ۹۴/۶ درصد مردم اطلاعی از سواد سلامت ندارند و با وجود عدم شناخت مردم از وضعیت خودمراقبتی، ۹۸ درصد مردم خوددرمانی و خودمراقبتی می‌کنند.

وی افزود: پس نتیجه این است که سواد سلامت نوعی مهارت اجتماعی است که می‌تواند در زمان پیشگیری بیماری‌ها برای عدم ابتلاء به بیماری، در زمان بیماری برای تبعیت درمان و مصرف دارو و کاهش بسیاری از عوارض داروها و پس از بهبودی هم در دوران بازتوانی به ما کمک کند که از بار مادی و معنوی از نظام سلامت بکاهد.

به گزارش مهر منتظری در پایان گفت: سواد سلامت در مورد افرادی که سواد خواندن و نوشتن ندارند موضوعیتی ندارد ضمن آنکه مردم باید بدانند برای دریافت سواد سلامت باید به کجا مراجعه و از اطلاعات خود چگونه استفاده کنند که در این‌خصوص باید هماهنگی‌های لازم صورت بگیرد.

پایان پیام/

مطالب مشابه