مهم‌ترین علت کمبود کلسیم و ویتامین D در کشور پایین بودن مصرف لبنیات است
به گزارش پایگاه خبری پزشکان و قانون (پالنا)، باقر لاریجانی با بیان اینکه سرانه مصرف لبنیات در ایران پایین است، اظهار کرد: مصرف کم لبنیات در ایران علت کمبود ویتامین D و کلسیم محسوب می‌شود.

نائب رئیس کمیته بیماری‌های غیر واگیر وزارت بهداشت ادامه داد: در فرآوری لبنیات نیز در مواردی مشکل داریم چرا که در بخشی از روش‌های پاستوریزه کردن لبنیات ویتامین D از بین می‌رود، اما مهم‌ترین علت کمبود کلسیم و ویتامین D در کشور پایین بودن مصرف آن است.

وی گرانی را یکی از دلایل کاهش مصرف لبنیات و گوشت دانست و گفت: مردم اگر می‌توانند مصرف لبنیات را بالا ببرند تا کلسیم و ویتامین D دریافتی آن‌ها افزایش پیدا کند، حدود ۱۰ تا ۱۵ درصد جمعیت کشور مطابق با استاندارد‌های بین المللی ویتامین D و ۵۰ تا ۶۰ درصد جمعیت کشور به میزان استاندارد بین المللی کلسیم دریافت می‌کنند.

لاریجانی تاکید کرد: مردم باید میزان لبنیات مصرفی خود را افزایش دهند، همچنین استفاده از مکمل‌های تغذیه‌ای را یکی از راهکار‌های جبران ویتامین D و کلسیم است، در سنین نوجوانی، بارداری و سالمندان توجه به مصرف ویتامین D و کلسیم بسیار حائز اهمیت است.

رئیس پژوهشگاه غدد و متابولیسم دانشگاه علوم پزشکی تهران با اشاره به آمار پوکی استخوان در کشور گفت: ۳۰ درصد از افراد بالای ۶۰ سال درجاتی از پوکی استخوان "استئوپروز" دارند همچنین در دوران بارداری بسیاری از مادران باردار از کاهش تراکم استخوانی "استئوپنی" رنج می‌برند.

به گزارش باشگاه خبرنگاران جوان وی در پایان اضافه کرد: باید تلاش کنیم کودکان از دوران کودکی تغذیه خوبی داشته باشند و میزان کلسیم و ویتامین D دریافتی آن‌ها بیشتر باشد

پایان پیام/

مطالب مشابه