ریکال کردن دارو در همه جای دنیا سابقه دارد و مختص به ایران نیست
به گزارش پایگاه خبری پزشکان و قانون (پالنا)، محمدنعیم امینی‌فرد در رابطه با سرطان زا بودن داروی لوزارتان، گفت: یکی از مواد اولیه داروی لوزارتان، نیتروزامین بوده که در سال‌های اخیر به عنوان یک ریسک فاکتوری برای سرطان شناخته شده و حدود یک سال قبل، اداره مواد غذایی و دارویی ایالات متحده آمریکا (FDA) مصرف این دارو را ممنوع کرده است. اما داروی لوزارتان هم اکنون در ایران تولید می‌شود و مواد اولیه آن را نیز از کشورهای مختلف دنیا از جمله هند وارد می‌کنیم.

وی افزود: وزارت بهداشت مدعی است که پس از دریافت گزارش مراکز بین‌المللی مبنی بر سرطان زا بودن نیتروزامین موجود در لوزارتان، فراخوان داده و هم اکنون در حال ریکال کردن دارو است. کمیسیون بهداشت و درمان مجلس و جامعه علمی کشور به صورت جدی به این موضوع ورود کردند.

عضو کمیسیون بهداشت و درمان مجلس ادامه داد: ریکال کردن دارو در همه جای دنیا سابقه دارد و تنها مختص به ایران نیست، ریکال کردن دارو در کشورهایی که به اصول بهداشت عمومی پایبندی بیشتری دارند به مراتب بیشتر دیده می‌شود، از این رو بنده معتقدم این موضوع باید در بستر کارشناسی مورد بررسی قرار بگیرد تا همه ابهامات شفاف و مشخص شود.

امینی فرد گفت: معتقد هستم که باید در خصوص کیفیت مواد اولیه دارو، حساسیت بیشتری داشته باشیم چرا که بیش از ۹۵ درصد داروهای مصرفی و مورد نیاز جامعه را در داخل کشور تولید می‌کنیم و از طرفی حدود ۶۰۰ میلیون دلار در کشور صرف واردات مواد اولیه دارو می‌شود.

وی اظهار کرد: صنعت داورسازی تقریبا در کشور ما بومی شده است، بنابراین باید برای واردات مواد اولیه دارویی از کشورهای چین و هند استانداردهای بالاتری را طلب کنیم، از طرفی انجمن‌های علمی نیز به لحاظ مسئولیت اجتماعی و حرفه‌ای خود باید بیشتر مراقبت کنند.

این نماینده مردم در مجلس دهم با اشاره به موضوعات مطرح شده در رابطه با تاخیر زمانی وزارت بهداشت و درمان برای ریکال کردن داروی لوزارتان، تصریح کرد: دلایل تکنیکی تاخیر احتمالی را باید از سازمان غذا و دارو و وزارت بهداشت و درمان جویا شویم، از طرفی باید به این مساله نیز توجه کنیم که  FDA سازمانی است که سخت گیرهای قابل توجهی دارد به نحوی که بسیاری از داروهای ممنوع شده توسط این سازمان در اروپا مصرف می‌شوند.

به گزارش ایسنا امینی‌فرد در پایان خاطرنشان کرد: بی تردید موضوع تاخیر در فرآیند جمع آوری داروی لوزارتان قابل پیگیری است و اگر این تاخیر آگاهانه صورت گرفته باشد، حتماً برخورد می‌کنیم.

پایان پیام/

مطالب مشابه