راه‌اندازی مراکز جامع خدمات بیماران خاص
به گزارش پایگاه خبری پزشکان و قانون (پالنا)، جمشید کرمانچی شامگاه در بازدید از انجمن حمایت از بیماران مبتلا به ام اس زنجان افزود: ساخت بنا و ساختمان برای بیماران خاص کافی نیست، بلکه خدمات صحیح باید به آنان ارائه شود.

معاون مرکز مدیریت پیوند و درمان بیماری‌های وزارت بهداشت ادامه داد: مجموعه بیماران خاص شامل مبتلایان به ام اس، هموفیلی، تالاسمی، کلیوی و برخی از بیماران پروانه ای را شامل می شود که هر چند فضاهای مورد نیاز می تواند پاسخگوی برخی نیاز آنان باشد اما ایجاد مراکز جامع خدمات می تواند خدمات رسانی را به شکل مطلوب هدفمند کند.

وی افزود: مرکز جامع خدمات به مکانی گفته می شود که خدمات سرپایی مورد نیاز به بیماران خاص ارائه شود و در این مراکز بخش هایی نظیر داروخانه، پزشک و مشاور مورد نیاز، خدمات فیزیو تراپی و حتی خدمات دندانپزشکی نیز پیش بینی شده است.

کرمانچی گفت: گروهی از بیماران خاص مشکل دریافت خدمات دندانپزشکی در کشور دارند، زیرا باید خدمت مورد نیاز به صورت بیهوشی ارائه شود که در زمان حاضز مراکز معدودی این کار را انجام می دهند.

معاون مرکز مدیریت پیوند و درمان بیماری‌های وزارت بهداشت تصریح کرد: بیماران ای بی در استان های محروم برای دریافت چنین خدمتی مجبورند با کمک خیرین و با صرف هزینه های بالایی به پایتخت بیایند، ولی در صورت ایجاد مراکز جامع و اعزام متخصص می توان این خدمات را با هزینه های مناسب تری در محل زندگی بیماران ارائه کرد.

وی اظهار کرد: این وزارتخانه با راه اندازی چنین مراکزی حمایت هایی از قبیل تجهیزات، امکانات و داروهای خاص بیماران را به شکل هدفمند تری با همکاری دانشگاههای علوم پزشکی انجام می دهد.

کرمانچی ادامه داد: داروهای بیماران خاص گرانقیمت بوده و با هزینه بالایی خریدار ی می شود و ارائه این داروها در مراکز جامع می تواند علاوه بر کنترل های لازم خدمت مورد نیاز را هدفمند کند، امروز قانون مصوب درخصوص رایگان بودن داروهای بیماران خاص در کشور وجود دارد و سالانه برای بیماران ام اس ۷۰ میلیارد تومان از محل منابع دولتی برای یک رقم دارو هزینه می شود.

به گزارش ایرنا معاون مرکز مدیریت پیوند و درمان بیماری‌های وزارت بهداشت در پایان اضافه کرد: مراکز جامع خدمات بیماران خاص ۲ هدف عمده تجمیع خدمت و ارائه خدمات با تعرفه دولتی را دنبال می کند.

پایان پیام/

مطالب مشابه