سال گذشته ۴۴۰۰ شرکت دانش‌بنیان در کشور وجود داشته است
به گزارش پایگاه خبری پزشکان و قانون (پالنا)، سورنا ستاری در این بازدید در جریان پیشرفت دانشگاه علوم پزشکی خراسان شمالی در حوزه کشت سلول‌های بنیادی و آزمایشگاه مرکز تحقیقات گیاهان دارویی قرار گرفت و بر توسعه این حوزه با کمک و پشتیبانی معاونت ریاست جمهوری تاکید کرد.

وی افزود: خراسان شمالی در حوزه گیاهان دارویی پتانسیل خوبی دارد و شرکت های دانش بنیان در استان نسبت به سال های گذشته پیشرفت خوبی داشته اند اما باید محیط های بهتری برای زایش های جدید فراهم شود.

معاون علمی و فناوری رییس جمهور ادامه داد: سال گذشته 4400 شرکت دانش بنیان در کشور وجود داشته است که سهم بسزایی در توسعه اقصادی نیز داشته اند.

سید احمد هاشمی سرپرست دانشگاه علوم پزشکی خراسان شمالی نیز از پیشرفت تکنولوژی این استان در حوزه سلول درمانی خبر داد و اظهار کرد: استعدادهای خوب دانش آموزی و دانشجویی با کسب مدال های نقره و طلا در این استان حضور دارد که تلاش بر رشد و حمایت از این نخبگان است.

وی افزود: دانشگاه علوم پزشکی نیز در حد توان با اختصاص مکان و فراهم آوردن امکانات آزمایشگاهی از بخش سلول های درمانی و گیاهان دارویی حمایت کرده است، فضای مناسبی در بیمارستان امام علی(ع) بجنورد به حوزه سلول‌های بنیادی اختصاص داده شده است.

هاشمی گفت: پیش بینی راه اندازی این مرکز تخصصی تا سه سال آینده است که انتظار می رود با حمایت معاون رییس جمهور این پروسه با زمان کمتری به نتیجه درمان بیماران ختم شود، با استفاده از تکثیر سلول‌های بنیادی می توان بیماران زخم های مزمن دیابت، بیماران مفصلی و بیماران بخش سوختگی را درمان کرد، سلول های بنیادی در درمان ناباروری نیز نقش مهمی دارد که تحقیقات در این حوزه ادامه دارد.

سرپرست دانشگاه علوم پزشکی خراسان شمالی به تجاری سازی حوزه سلول های بنیادی نیز اشاره کرد و افزود: با روند توسعه این حوزه در خراسان شمالی، سلول های تکثیر یافته در بازه زمانی پنج ساعت به سایر کشورها ارسال و مورد استفاده قرار می‌گیرد.

در ادامه فاطمه عروجیان عضو هیات علمی گروه فناوری‌های نوین دانشکده پزشکی نیز در حاشیه این بازدید با بیان اینکه این استان در حوزه علم سلول های بنیادین پتانسیل بزرگ و پایه علمی قوی دارد، استفاده از این تکنولوژی برای درمان بیماران را از نیازهای اولیه خراسان شمالی عنوان کرد.

وی هدف از استفاده از تکنولوژی سلول های بنیادی را کمک به درمان بیماران، جذب نیروی انسانی و درآمدزایی عنوان کرد و افزود: در فاز نخست این حوزه که ثبت طرح های تحقیقاتی و آموزش بوده، این استان گام‌های خوبی برداشته و علاوه بر چاپ مقاله و پذیرش چهار طرح در نیماد، 10 طرح به دانشگاه های علوم پزشکی مشهد، تبریز و غیره برای همکاری ارائه داده شده است.

عروجیان اضافه کرد: فاز دوم، به‌کارگیری سلول‌های بنیادی در خدمت جامعه برای درمان بیماران است، از تکثیر سلول های بنیادی برای درمان بیماران مبتلا به زخم‌های مزمن دیابت‌، بیماران بخش سوختگی و درمان های مفصلی استفاده می شود، بسیاری از نیروهای بومی مستعد منطقه به دلیل نبود امکانات در این حوزه به استان های دیگر مهاجرت می کنند که باید زمینه فضای فیزیکی و امکانات برای فعالیت این افراد آماده شود.

عضو هیات علمی گروه فناوری‌های نوین دانشکده پزشکی ادامه داد: البته با حمایت سرپرست دانشگاه علوم پزشکی خراسان شمالی مکان مناسبی در بیمارستان امام علی(ع) برای فعالیت‌های حوزه سلول های بنیادی اختصاص داده شده است.

وی اظهار کرد: ایران کشور پیشرو در حوزه سلول های بنیادی در سطح دنیا است، افزود: با راه اندازی این تکنولوژی، بیماران بسیاری از کشورهای همسایه از جمله ترکمنستان، گرجستان و افغانستان به خوبی از این طرح برای درمان و اعزام بیماران خود استقبال می کنند.

عروجیان خاطرنشان کرد: در حال حاضر نیز بسیاری از بیماران این استان نیازمند به درمان با سلول های بنیادی هستند اما به دلیل هزینه های سفر توان مسافرت به استانی دیگر برای درمان را ندارند، با حمایت مسئولان و راه اندازی بخش سلول درمانی بیمارستان امام علی(ع)، درد و رنج ناشی از تحمل بیماری از طریق تکثیر سلول های بنیادی به حداقل می رسد و بیماران مفصلی و سوختگی مشکلشان حل می شود.

به گزارش وب‌دا عضو هیات علمی گروه فناوری‌های نوین دانشکده پزشکی در پایان اضافه کرد: با سفر معاون رییس جمهور و تخصیص اعتبار به حوزه مرکز پژوهشی سلول های بنیادین دانشکده پرستاری بجنورد، شاهد رشد و تحول خوبی در این حوزه به منظور درمان بیماران باشیم.

پایان پیام/

مطالب مشابه