همه لوزارتان‌ها با ماده اولیه سرطان‌زا ریکال و جمع آوری شدند
به گزارش پایگاه خبری پزشکان و قانون (پالنا)، شهرام شعیبی درباره کمبود داروی لوزارتان در داروخانه اظهار کرد: بر اساس اعلام جهانی در ماده اولیه دارویی لوزارتان در درمان پرفشاری خون مانند والسارتان ناخالصی سرطان‌زا وجود داشت.

وی افزود: دارو‌های لوزارتان شرکت‌هایی که ماده اولیه تولید شده آن‌ها سرطان زا بودند، ریکال و از داروخانه‌ها جمع آوری شدند، افزون بر جمع آوری لوزارتان سرطان زا، واردات ماده اولیه سرطان زای این دارو به کشور ممنوع شد. دارو‌های لوزارتان که در داروخانه‌ها وجود دارد، سالم هستند و بیماران مبتلا به فشار خون بالا، نگران سرطان‌زایی این دارو نباشند، زیرا همه لوزارتان‌ها با ماده اولیه سرطان زا ریکال و جمع آوری شدند.

سخنگوی سازمان غذا و دارو ادامه داد: در مقطع کوتاهی با کمبود جهانی لوزارتان و ماده اولیه آن رو به رو بودیم و اکنون داروی لوزارتان به صورت سهمیه‌ای در داروخانه‌ها توزیع می‌شود.

به گزارش باشگاه خبرنگاران جوان شعیبی در پایان گفت: با وجوداینکه این دارو در داروخانه‌ها وجود دارد، اما به طور کامل بازار از لوزارتان اشباع نشده است؛ چرا که با فروش بیشتر این دارو، بیماران دارو را خریداری و ذخیره می‌کنند، البته دیگر با مشکلی در تامین داروی والسارتان برای بیماران قلبی مبتلا به فشارخون بالا روبه رو نیستم و کمبود تا حدودی رفع شده است.

پایان پیام/

مطالب مشابه