طرح آزمایشی شناسایی و درمان بیماری‌های مزمن تنفسی و انسدادی ریه
به گزارش پایگاه خبری پزشکان و قانون (پالنا)، در این جلسه مقرر شد تا همزمان با آغاز هفته دولت، طرح آزمایشی شناسایی و درمان بیماری های مزمن تنفسی و انسدادی ریه (COPD)، در مراکز بهداشتی سطح یک شهرهای اجرا کننده برنامه ایراپن از جمله نقده، مراغه، شهرضا، بافت و نیز استان مازندران اجرایی شود.

این طرح به صورت آزمایشی و براساس راهنماهای بالینی تدوین شده، اجرا می شود و در صورت نیاز، خدماتی همچون، پیشگیری، غربالگری، درمان و خودمراقبتی در منزل، به بیماران مبتلا به بیماری های مزمن تنفسی و انسدادی ریه (COPD) ارائه می شود. دو معاونت درمان و بهداشت وزارت بهداشت، به عنوان کمیته مشترک کارگروه اجرایی، مسئولیت انجام این طرح را عهده دار شده اند.

به گزارش وب‌دا براساس مصوبات این کارگروه، دکتر مصطفی قانعی، دبیر بورد فوق تخصصي بيماري هاي تنفسی وزارت بهداشت و دکتر محمدرضا مسجدی، نماینده انجمن فوق تخصصی ریه، به عنوان فوکال پوینت های علمی طرح پایلوت بیماری های مزمن تنفسی و انسدادی ریه (COPD) انتخاب شده اند تا مدیریت و برنامه ریزی آموزشی این برنامه به مراکز بهداشتی و درمانی نیز طبق برنامه، صورت گیرد. در این راستا، با همکاری مرکز مدیریت آمار و فناوری اطلاعات وزارت بهداشت و با بهره گیری از نرم افزار استارت آپی خودمراقبتی، اقدامات لازم در خصوص آموزش خدمات خودمراقبتی بیماران تنفسی و ریوی مزمن صورت می پذیرد.

پایان پیام/

مطالب مشابه