ضرورت استفاده از کارشناسان حرفه‌ای در شبکه مخصوص ناشنوایان
به گزارش پایگاه خبری پزشکان و قانون (پالنا)، کیخسرو برزگر درباره اهمیت راه‌اندازی شبکه ای ویژه ناشنوایان، اظهار داشت: حتماً برای جمعیت نزدیک به ۲ میلیون ناشنوایی که در ایران زندگی می‌کنند این اتفاق بسیار مبارک و فرخنده است و تأثیرات مثبت برای این قشر از جامعه کشور دارد.

عضو هیأت مدیره انجمن ناشنوایان ایران با اشاره به اینکه درباره آمار ناشنوایان کشور متأسفانه آمار ضد و نقیضی مطرح می‌شود، گفت: بر اساس آنچه در سازمان بهزیستی ثبت شده، امروز جمعیت این افراد در ایران  ۳۵۰ هزار نفر است اما با توجه به تجربه ما در انجمن ناشنوایان ایران فکر می‌کنیم آمار این افراد نزدیک به ۲ میلیون نفر در کل کشور باشد.

وی افزود: برخی افراد در ایران هستند که در سن بالای ۴۰ سالگی دچار افت شنوایایی می‌شوند که ترجیح می‌دهند به بهزیستی مراجعه نکنند که در نتیجه آمار آنها هیچ‌گاه ثبت نمی‌شود بنابراین با توجه به این قشر از جامعه که ما با آنها سر و کار داریم آمار تقریبی نزدیک به ۲ میلیون نفر رسیده است.

برزگر گفت: شبکه اشاره با توجه به تخصصی بودن کار سختی را پیش رو دارد، گفت: مهمترین نکته در این حوزه استفاده از متخصصان در هر بخش است در واقع نباید چون شبکه مخصوص ناشنوایان است تنها افرادی که به زبان اشاره تسلط دارند در این شبکه فعالیت کنند.

به گزارش ایرنا عضو هیأت مدیره انجمن ناشنوایان ایران در پایان اضافه کرد: ناشنوایان با وجود ضعف شنوایی افراد بسیار باهوش و با استعدادی هستند که با راه اندازی این شبکه می‌توان به نوعی این افراد را در جامعه بیشتر دخیل کرد و از استعداد آنها استفاده کرد.

پایان پیام/

مطالب مشابه