برای نجات جان مردم و جلوگیری از فاجعه انسانی، سازمان ملل کلیه تدابیر لازم را اتخاذ نماید
به گزارش پایگاه خبری پزشکان و قانون (پالنا)، متن نامه دکتر ظفرقندی خطاب به ادریس جزایری به شرح ذیل است:

جناب آقای ادریس جزایری
گزارشگر ویژه تأثیرات منفی اقدامات قهری یکجانبه بر بهره‌مندی از حقوق بشر

 با تقدیم سلام و احترام
به عنوان رئیس کل سازمان نظام پزشکی جمهوری اسلامی ایران که یکی از نهادهای اصلی قانونگذار حوزه سلامت و مدافع حقوق بیماران است، می‌خواهم توجه شما را به اثرات زیان‌آور تحریم‌های وضع شده بر سلامت مردم ایران جلب نمایم. [تحریم‌هایی که] در پی خروج یک جانبه ایالات متحده آمریکا از برنامه جامع اقدام مشترک در 8 مِه 2018 اعمال شده است.

 طبق ماده 25 اعلامیه جهانی حقوق بشر:

1_هر شخصی حق دارد که از سطح زندگی مناسب برای تأمین سلامتی و رفاه خود و خانواده‌اش، به ویژه از حیث خوراک، پوشاک، مسکن، مراقبت‌های پزشکی و خدمات اجتماعی ضروری برخوردار شود.

همچنین حق دارد که در مواقع بیکاری، بیماری، نقص عضو، بیوگی، پیری یا در تمام موارد دیگری که به عللی مستقل از اراده خویش، وسایل امر معاشش را از دست داده باشد، از تأمین اجتماعی بهره‌مند گردد.

2_مادران و کودکان حق دارند که از کمک و مراقبت‌ ویژه برخوردار شوند. همه کودکان، اعم از آن که در پی ازدواج یا بی‌ازدواج زاده شده باشند، حق دارند از حمایت اجتماعی یکسان بهره‌مند گردند.

محدودیت‌های فعلی در امور بانکی و حمل و نقل، به طور قابل توجهی واردات داروها [و کالاهای] ضروری را متأثر ساخته و منجر به بحران [جدی] در حوزه سلامت مردم ایران گردیده است.

دسترسی به فرآورده‌های دارویی و پزشکی ضروری، حق اساسی مردم است و هر گونه تحریمی که [این حق] را هدف قرار دهد، در تضاد با [مفاد] اعلامیه رسمی حقوق بشر و اصول اخلاقی پذیرفته شده است.

[لذا خواهشمند است] برای نجات جان مردم و جلوگیری از فاجعه انسانی، سازمان ملل کلیه تدابیر لازم را اتخاذ نماید.

اینجانب منتظر دریافت پاسخ [آن مقام محترم] در اولین فرصت ممکن هستم.

توجه ویژه شما به این امر موجب مزید امتنان خواهد بود.

[با تقدیم شایسته‌ترین احترام‌ها]

پایان پیام/

مطالب مشابه