بیش از ۱۰ درصد از موارد عقب ماندگی ذهنی در اثر عوامل حین تولد است
به گزارش پایگاه خبری پزشکان و قانون (پالنا)، فرزاد اشرافی به مناسبت روز کم توانی ذهنی (۳۰ تیر) افزود: عقب مانده ذهنی به فردی گفته می شود که فعالیت های ذهنی او در حد قابل ملاحظه ای کاهش یافته، ضریب هوشی کمتر از ۷۰ داشته باشد، در قدرت تطبیق وی با محیط زندگی اختلال چشمگیری وجود داشته و در یادگیری و توانایی انجام مسئولیتهای شخصی واجتماعی وی با اشکال مواجه باشد.

عضو هیات علمی دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی ادامه داد: مجموعه این مشکلات در طی دوران رشد و نمو عصبی بروز می کند و بیماران دارای بهره هوشی ۶۹-۵۰ را جزو موارد خفیف "آموزش پذیر" ۴۹-۳۵ را متوسط "تربیت پذیر" ۲۰-۳۴ را شدید و کمتر از ۲۰ را عمیق یا پیشرفته طبقه بندی می کنند.

وی افزود: در اکثر بررسی ها، تست ضریب هوشی برای تایید کم توانی و میزان شدت آن به کار می رود، عواملی که ممکن است باعث عقب ماندگی عقلی شوند به سه گروه قبل از تولد، حین تولد و پس از تولد تقسیم می شوند.

اشرافی تصریح کرد: شایعترین ناهنجاری کروموزومی که با کم توانی ذهنی همراه است که احتمال تکرار آن در حاملگی های بعدی یک تا دو درصد است و به نظر می رسد با سن مادر ارتباط داشته باشد و بروز این سندرم در مادران سنین کمتر از ۲۰ سال و بالاتر از ۳۵ سال بیشتر از سایر افراد است.

این متخصص مغز و اعصاب درباره سندروم داون درباره انواع علل کم توانی های قبل از تولد اظهار داشت: اختلالات متابولیکی مادر از قبیل دیابت، کم کاری تیرویید، عوامل دارویی و تابش اشعه بخصوص در هفته های پنج تا هجدهم حاملگی و اختلالات متابولیکی ارثی مانند فنیل کتونوری، مصرف الکل و مواد مخدر از علل دیگر ایجاد عقب ماندگی های قبل از زایمانی هستند.

وی در خصوص عوامل ایجاد کم توانی ذهنی پس از تولد افزود: این عوامل شامل ناهنجاری و نقص ساختمانی مغز، بسته شدن زودرس شکاف بین استخوانهای جمجمه، نقص متابولیکی مادرزادی، اختلال اسیدهای آمینه مانند فنیلکتونوری، اختلال اسیدهای ارگانیک، کم کاری تیرویید، افت قند خون، عفونت های باکتریایی و ویروسی، حوادث، ضربه ها و مسمومیتها به خصوص در سنین زیر پنج سال و اختلال در امر مراقبت از کودک، محرومیتهای محیطی، اجتماعی و عاطفی و سوء تغذیه می شود.

اشرافی گفت: با توجه به توسعه اقدامات تشخیصی در بررسی های مختلف، برای ۱۲ تا ۶۵ درصد موارد عقب ماندگی ذهنی علت مشخصی یافت نشده و به عنوان نامشخص طبقه بندی می شوند.
این متخصص یادآور شد: از جمله بیماری های همراه با کم توانی های ذهنی که در شایعترین حالت در موارد شدید و بسیار شدید عقب ماندگی ذهنی دیده می‌شود، ناتوانایی‌های حسی، حرکتی و صرع است.

به گزارش ایرنا عضو هیات علمی دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی در پایان اضافه کرد: فقط یک سوم این افراد تحرک دارند و یک چهارم به دیگران وابسته هستند، مشکلات شنوایی و بینایی مانع دیگری برای توانایی شناختی است.

پایان پیام/

مطالب مشابه