صرف بودجه در بخش پژوهش سرمایه‌گذاری محسوب می‌شود
به گزارش پایگاه خبری پزشکان و قانون (پالنا)، سعید نمکی در نشست با اعضای هیات امنای موسسه ملی توسعه تحقیقات علوم پزشکی "نیماد" اظهار کرد: تحقیقات در تمام دنیا عاملی مهم در افزایش توان ملی و تاب آوری اقتصادی محسوب می شود. 

وی افزود: براساس گزارش، NSF "بنیاد ملی علوم آمریکا" در طی سال های اخیر، کشور چین در حوزه تحقیقات پیشرفت خوبی داشته و علت این پیشرفت، آن است که چینی ها در شرایط سخت اقتصادی شان، بر طرح های پِژوهشی سرمایه گذاری کرده اند، یعنی کشورهای هوشمند در شرایط سخت و مشکلات عدیده اقتصادی، بودجه پِژوهش را افزایش داده اند. 

وزیر بهداشت ادامه داد: درحال حاضر، سه چهارم بودجه پژوهشی دنیا، توسط 8 کشور تامین می شود؛ آمریکا، چین، کره جنوبی، هند و چند کشور اروپایی از جمله فرانسه و انگلیس، از جمله این کشورها هستند. در سال گذشته، چین 32 درصد، کره جنوبی 18 درصد و آمریکا نیز 9 درصد بودجه های پژوهشی خود را افزایش داده اند، بودجه پژوهشی آمریکا بین سال های 2000 تا 2015، سالانه به 500 میلیارد دلار رسیده که دو سوم آن را بخش خصوصی تقبل کرده است.

نمکی گفت: صرف بودجه در بخش پژوهش، سرمایه گذاری محسوب می شود، تئودور شولتز در سال 1960رییس انجمن اقتصاد آمریکا بود، به گفته وی، "پولی که کشورها در حوزه آموزش و پرورش صرف می کنند، سرمایه گذاری است، هزینه نیست، اما به شرط آن که چندسال بعد بتوان این سرمایه گذاری را در اقتصاد ملی کشور ازریابی کرد."

وی تاکید کرد: تعیین اولویت های پژوهشی ضروری است، قبل از تعیین اولویت ها، باید تخلف و فساد را از بخش پژوهش دور کنیم، درست است که تولید مقالات علمی خوب بوده و در ارتقای رنکینگ ها موثر است، اما باید سعی شود که مقالات علمی به محصولات علمی تبدیل شود. یعنی زمانیکه یک نوع از سرطان را در مراحل اولیه تشخیص دهیم؛ در اقتصاد ملی موثر خواهد بود.

وزیر بهداشت یادآور شد: در سال گذشته در سازمان برنامه و بودجه، سعی ما براین بود که بودجه 98 شرکت های دانش بنیان را 70 درصد افزایش دهیم و در این خصوص پافشاری کردیم تا این اقدام انجام شود.

به گزارش وب‌دا نمکی در پایان اضافه کرد: برای کشوری مانند ایران که در حوزه تحقیقات علوم پزشکی در سطح بین المللی از رتبه 20 به 16 ارتقا پیدا می کند، باید بودجه های بیشتری صرف شود. بنابراین سعی ما بر حمایت بیشتر از حوزه تحقیقات و طرح های پژوهشی در حوزه علوم پزشکی است.

پایان پیام/

مطالب مشابه