ایران در زمینه استنادات و پزشکی بالینی رتبه ۱۶ را در سطح جهان دارد
به گزارش پایگاه خبری پزشکان و قانون (پالنا)، رضا ملک زاده در نشست مشترک وزیر بهداشت و هیات امنای موسسه ملی توسعه تحقیقات علوم پزشکی "نیماد" اظهار کرد: تمامی کشورها از نظر علمی در سطح دنیا رتبه بندی می شوند. ایران در زمینه تولیدات علمی در سال 2018 رتبه 16 را به دست آورده است. همچنین در زمینه استنادات و پزشکی بالینی نیز رتبه 16 را در سطح جهان کسب کرده ایم. در حالی که در سال گذشته، در زمینه پزشکی بالینی رتبه 20 ام را داشتیم.

معاون تحقیقات و فناوری وزارت بهداشت ادامه داد: در زمینه علوم داروسازی در سطح جهان، رتبه هفتم را به دست آورده و از کشورهایی مانند فرانسه، مقالات بیشتری به چاپ رسانده ایم. در حال حاضر، در زمینه تولید دارو، در وضعیت مطلوبی قرار داشته و نیازی به واردات نداریم و باید گفت داروسازان ما بسیار خوب عمل کردند.

وی افزود: در پنج سال گذشته، بیش از 480 هزار مقاله ایرانی توسط 118 کشور، دانلود شده و در این مدت، مقالات ایرانی بیش از 74 هزار بار، مورد استناد کشورهای دیگر قرار گرفته اند. 

ملک‌زاده گفت: نیماد یکی از نهادهای عالی رتبه علمی محسوب می شود که در راستای مدیریت، هدایت و رهبری توسعه تحقیقات علوم پزشکی تاسیس شده است، موسسه نیماد، در راستای پیشرفت کیفی و کمی تحقیقات و به خصوص توجه ویژه به آموزش نیروی انسانی محقق و حفظ نگاه کیفی تلاش کرده است. این موسسه دارای 7 کمیته علمی مختلف با عنوان کمیته آسیب شناسی، ژنتیک و سلول های بنیادی، کمیته بیماری ها غیر واگیر، کمیته بیماری های واگیر و اختلالات ایمنی، کمیته خون شناسی و سرطان، کمیته علوم اعصاب و بهداشت و روان، کمیته فناوری و نوآوری های علوم پزشکی، کمیته کشف و ارزیابی داروها و همچنین، کمیته اخلاق در پژوهش های علوم پزشکی است.

معاون وزیر بهداشت تصریح کرد: یکی از اهداف موسسه نیماد حمایت از پژوهشگران و محققین علوم پزشکی است، در راستای حمایت از محققین نیز چند نوع گرنت تعریف شده است. همچنین، اولویت های تحقیقاتی معین شده و محققین در راستای آن کار پژوهشی انجام می دهند. در این مورد تاکید بر کار تیمی است. همچنین، روند ارائه طرح، انجام تحقیقات و نظارت بر اجرای آنها نیز به صورت الکترونیکی و آنلاین ثبت می شود. 

وی اظهار کرد: تاکنون 7 فراخوان گرنت اصلی انجام داده ایم که پایان یافته و در آستانه فراخوان هشتم هستیم. تعداد طرح های دریافتی در هفت فراخوان قبلی، 2968 به صورت پروپوزال اولیه بوده که از این تعداد، 457 طرح، مصوب و پذیرفته شده است. در طرح های مصوب و پذیرفته، همکاری 2544 محقق ایرانی و 73 محقق غیر ایرانی یا غیر مقیم را در اختیار داشته ایم.

ملک‌زاده خاطرنشان کرد: امیدواریم تولیدات علمی خود را در سطح بین المللی افزایش دهیم. هدف ما این است که انجام تحقیقات فقط در سطح یک مقاله باقی نماند، بلکه در ارتقای سلامت نقش موثری ایفا کرده و منجر به افزایش سطح سلامت مردم شود. 

معاون تحقیقات و فناوری وزارت بهداشت گفت: حدود 32 درصد از طرح های تحقیقاتی ما قابلیت تجاری سازی دارد، همچنین، سعی شده از طرح های نوآورانه نیز حمایت شود. یک مرکز تحت عنوان مرکز کاکرین نیز در نیماد ایجاده شده که نتایج تمامی تحقیقات را دربردارد. 

به گزارش وب‌دا وی در پایان با تاکید بر لزوم حمایت مالی بیشتر از طرح های پژوهشی و محققین، یادآور شد: یکی از بزرگترین مشکلات ما بودجه است، به همین دلیل درحال همکاری با بخش خصوصی و موسسات خیریه هستیم، ارتقای بودجه موسسه توسعه تحقیقات علوم پزشکی منجر به ارتقای سطح پژوهش های علوم پزشکی می شود چراکه جوانان فرهیخته مان با انگیزه بیشتری در داخل مملکت فعالیت خواهند کرد.

پایان پیام/

مطالب مشابه