نباید کارانه‌های ۱۰۰ میلیونی درصد کمی از پزشکان را به همه آنها تعمیم دهیم
به گزارش پایگاه خبری پزشکان و قانون (پالنا)، علی امیر سوادکوهی گفت: هفته پیش مناظره‌ای در صدا و سیما در مورد پرداختی پزشکان انجام گرفت و سبب اعلام آمارهای خلاف واقع شد، چرا که در این مناظره فردی که کاندید انتخابات مجلس است سخنانی مطرح کرده که پیش از این خلاف آن را اعلام کرده بود.

رئیس انجمن مراقبت‌های ویژه ایران ادامه داد: این کاندیدای انتخابات مجلس در مصاحبه‌ای اعلام کرده بود که نبایدآمار پزشکان مانند مهندسان بی رویه افزایش یابد چرا که سطح سواد آنها دچار مشکلمی‌شود و باید به کیفیت این مسئله توجه داشت، همین فرد ولی زمان دیگری سخن از این گفته بود که برخی می‌خواهند مانع افزایش پزشکی در کشور شوند در حالی که این مسئله ضرورت دارد.

وی افزود: همچنین در این مناظره در مورد پرداختی و کارانه پزشکان نیز سخنانی مطرح شد که با واقعیت تطابق نداشت. اینکه گفته شود پزشکان ۱۰ برابر مهندسان و ۱۵ برابر کارگران حقوق می‌گیرند تنها احساسات مردم را جریحه دار می‌کند و این مسئله به هیچ عنوان صحت ندارد.

سوادکوهی گفت: جامعه پزشکی در حال حاضر مظلوم واقع شده و تنها ممکن است درصد اندکی از جامعه پزشکی کارانه‌های صد میلیونی دریافت کنند که البته این افراد نیز وابسته به سازمان‌هایی هستند که می‌توانند این سه درصد را در بخش دولتی دریافت کنند و اینموضوع برای سایر پزشکان به هیچ عنوان صادق نیست.

رئیس انجمن مراقبت‌های ویژه ایران تصریح کرد: در حال حاضر بیش از ۷۰ هزار پزشک عمومی در کشور وجود دارد که برخی از آنها در حرفه‌های دیگر به دلیل مشکلات مالیفعالیت دارند، برخی از متخصصین نیز امروزه به مشاغل دیگر روی آورده‌اند و این نشان می‌دهد اوضاع پزشکان آنچنان که تشریح شده نبوده و نباید کارانه‌های ۱۰۰ میلیونی درصد کمی از پزشکان را به همه آنها تعمیم دهیم.

وی تاکید کرد: ما نیز اعتقاد به این داریم که نمی‌توان منکر فساد در جامعه پزشکی شد، در حال حاضر این موضوع در هر صنف دیگر نیز وجود دارد ولی نباید آن را گسترده و مربوط به همه پزشکان دانست، انجمن‌های علمی پزشکی همگی در این زمینه هم نظر بوده و باید اقدامات مؤثر جهت رفع این مسئله انجام گیرد.

سوادکوهی به دیگر برنامه‌های رسانه ملی در حوزه پزشکی اشاره کرد و گفت: حدود پنج ماه پیش جلسه‌ای با حضور ۴۵ نفر از رؤسای انجمن‌های علمی پزشکی، ایرج فاضل رئیس سابق سازمان نظام پزشکی و سید جلیل حسینی از وزارت بهداشت با رئیس رادیویی سازمان صدا و سیما در ساختمان صدا برگزار شد.

رئیس انجمن مراقبت‌های ویژه ایران گفت: در این جلسه اعلام شد که متأسفانه رسانه ملی در پنج سال اخیر در حوزه پزشکی به صورت ضعیف عمل کرده چرا که ۱۰ سال پیش پزشکانی که در صدا و سیما در برنامه‌ها شرکت می‌کردند از لحاظ علمی رتبه‌های خوبی داشته ولی اکنون پزشکانی که انتخابمی‌شوند از لحاظ علمی وضعیت خوبی ندارند و معیار مناسبی برای انتخاب آنها انجام نمی‌گیرد.

وی اظهار کرد: متأسفانه این پزشکان با قراردادهایی ۵ تا ۱۰ میلیونی به عنوان پزشک شاخص در حوزه‌های مختلف معرفی می‌شوند که این مسئله عواقب و آسیب‌های زیادی را برای مردم به همراه داشته است به طوری که چندی پیش پزشکی در یکی از شبکه‌ها ادعای انجام عمل روباتیک جراحی قلب داشته و این مسئله سبب شد که بیمارانی به آن مراجعه کنند و متأسفانه فردی در این زمینه فوت شد و در دادسرای انتظامی نظام پزشکی پرونده‌ای در این زمینه تشکیل شده است.

به گزارش مهر سوادکوهی در پایان اضافه کرد: در حال حاضر عمل رباتیک جراحی قلب تنها در برخی از کشورهای اروپایی و آمریکایی انجام می‌گیرد، هنوز این مسئله در کشور ما صورتنگرفته و متأسفانه یک پزشک در یکی از شبکه‌های تلویزیونی، تبلیغاتی در این زمینه انجام داده و سبب بروز مشکلاتی برای بیماران شده است

پایان پیام/

مطالب مشابه