حقوق رزیدنت‌ها در سال جاری ۲۵ درصد افزایش پیدا می‌کند
به گزارش پایگاه خبری پزشکان و قانون (پالنا)، باقر لاریجانی درباره آموزش پزشکی افزود: سیستم آموزش پزشکی از لحاظ کمی و کیفی گسترش فراوانی داشته و حتی می‌توان گفت کمتر رشته‌ای است که مانند رشته‌های علوم پزشکی توانسته باشد نیازهای کشور را جبران کند.

معاون آموزشی وزارت بهداشت ادامه داد: در حال حاضر با ۱۲ درصد اعضای هیأت علمی حدود ۴۰ درصد تولیدات علمی کشور را در حوزه پزشکی تولید می‌کنیم و این نشان می‌دهد جامعه پزشکی در زمینه تولیدات علمی بسیار فعال است. در نتیجه هیچ دلیلی برای جدایی آموزش پزشکی از ارائه خدمات درمانی نمی‌بینیم و این موضوع به ضرر کشور است. البته شاید در روش‌ها در دانشگاه‌های علوم پزشکی نیازمند تعامل و نظم بیشتری داشته باشیم تا اساتید وقت بیشتری برای آموزش و پژوهش بگذارند.

وی در خصوص حقوق رزیدنت‌ها و گلایه‌های مطرح شده در این زمینه بیان کرد: کمیته‌ای در شورای آموزش پیش تخصصی گذاشته شده و قرار است مشکلات رزیدنت‌ها مانند ساعت کار و مسائل حرفه‌ای آنها را بررسی کنیم. پیشنهادی هم به شورای هیأت امنای دانشگاه‌ها ارائه شده که حقوق رزیدنت‌ها در سال جاری ۲۵ درصد افزایش پیدا کند، امیدواریم پیشنهاد معاونت آموزشی تصویب شود. یکی از بحث‌هایی که در جلسه آینده رؤسای دانشگاه‌های علوم پزشکی مطرح می‌شود، توجه ویژه به رزیدنت‌ها و انترن‌ها خواهد بود.

لاریجانی گفت: در حوزه علوم پزشکی در زمینه نیروی انسانی کاملاً مهندسی شده رفتار می‌کنیم و به طور مثال می‌دانیم دقیقاً چه تعداد از پزشکان عمومی مشغول درمان زیبایی هستند. نقشه بسیار روشنی در این زمینه وجود دارد و نیازهای کشور بر اساس شرایط اقتصادی کشور بررسی می‌شود. به عنوان مثال ممکن است نیازمند عضو هیأت علمی باشیم، اما به علت کمبود منابع نتوانیم جذب کنیم.

معاون وزیر بهداشت خاطرنشان کرد: تا سال ۱۴۰۵ برنامه بسیار روشنی برای پذیرش‌ها در حوزه علوم پزشکی داریم و حتی منطقه آمایشی پذیرش دانشجو را مشخص کردیم. ممکن است پذیرش دانشجوی علوم پزشکی در برخی قسمت‌های کشور افزایش پیدا کند، اما در مجموع باید متعادل رفتار کنیم تا نیازهای کشور تأمین شود.

وی در خصوص تضاد منافع در سیاست گذاری برای تعیین ظرفیت آموزش پزشکی گفت: وزارت بهداشت با چهارچوب‌های فنی در این زمینه تصمیم گرفته و محاسبات زیادی برای نیروی انسانی انجام شده است. اعضای انجمن‌ها و اعضای بورد در این زمینه نظر می‌دهند. باید با توجه به شرایط در زمینه ظرفیت‌های آموزش پزشکی تصمیم گرفت. وزارت بهداشت در این زمینه بسیار معقول کار کرده است.

لاریجانی تصریح کرد: کمبود پزشک به شرایط بستگی دارد. در این زمینه کمبود ناگوار در توزیع وجود دارد که وزارت بهداشت این مشکل را تدبیر می‌کند. به طور مثال ممکن است چیزی حدود ۴۰ تا ۵۰ درصد جراحان مغز و اعصاب در تهران باشند و این موضوع باعث بروز کمبود در کشور می‌شود.

به گزارش ایرنا معاون آموزشی وزارت بهداشت در پایان اضافه کرد: ۵۵ هزار دانشجوی پزشکی در دانشگاه‌ها مشغول تحصیل هستند و نباید این طور فکر کنیم که نیاز امروز، بلافاصله فردا جبران می‌شود، زیرا رشد کشور همه جانبه است.

پایان پیام/

مطالب مشابه