از امروز پرونده الکترونیک سلامت بر روی تلفن همراه قابل رویت خواهد بود
به گزارش پایگاه خبری پزشکان و قانون (پالنا)، سعید نمکی در حاشیه افتتاح اورژانس بیمارستان حضرت فاطمه زهرا(س) دماوند اظهار كرد: زیرساخت های خوبی در شهرستان دماوند ایجاد شده و امیدواریم در آینده کمبودهای حوزه سلامت این منطقه را برطرف کنیم. 

وزیر بهداشت ادامه داد: شهرستان دماوند در طرح بسیج ملی کنترل فشارخون، عملکرد بسیار خوبی داشت، از امروز و در نمایشگاه الکامپ، پرونده الکترونیک سلامت بر روی تلفن همراه قابل رویت خواهد بود و از این پس مردم با پیوستن به پرونده الکترونیک سلامت می توانند از طریق تلفن همراه شان، اطلاعات مربوط به پرونده الکترونیک و موارد مربوط به سلامت خودشان را مشاهده كنند و بتوانند اقدام به نوبت گیری از مراکز درمانی کنند.

وی افزود: بیمارستان سوم شعبان دماوند، امکانات بسیار خوبی دارد و در تروما و رسیدگی به وضعیت مصدومان حوادث، می تواند نقش مهمی داشته باشد، اما به فاصله 7 دقیقه، اورژانس پیشرفته ای در بیمارستان حضرت فاطمه زهرا(س) راه اندازی شده، اما بعد از بررسی ها و مطالعاتی که انجام خواهیم داد مشخص می شود که این منطقه چه میزان به توسعه تخت های بیمارستان نیاز دارد. 

نمکی در خصوص کمبود نیروی انسانی در بیمارستان های دماوند، گفت: بحث کمبود نیرو مربوط به بیمارستان های دماوند نیست، بلکه دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی نیز با این مشکل روبرو است و تلاش ما این است که اولا نیرویی را بیکار نکنیم و نیروهای قراردادی را به استخدام پیمانی رسمی تبدیل وضعیت کنیم، در اين راستا، مجوز استخدام 10 هزار نفر را گرفته ایم و 10 هزار نفر دیگر در مرحله دوم استخدام می شوند و امیدواریم که به دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی در این زمینه کمک کنیم.

وزیر بهداشت تاکید کرد: عدم آلودگی به سیاست زدگی، رعایت حقوق بیت المال و رسیدگی به نقاط محروم اولویت بنده است و هیچگاه واگن وزارت بهداشت را به لوکوموتیو سیاست وصل نمی‌کنم، شرایط کنونی کشور یک برهه حساس تاریخی است، در این برهه دستاوردهای بسیاری در نظام سلامت محقق شده و قابل قیاس با گذشته نیست.

وی اظهار داشت: در گذشته ۱۲۰ فرزند متولد شده به یک سالگی نمی‌رسید و از هر یکصد هزار زن باردار، ۲۶۰ زن از دنیا می‌رفتند؛ همچنین پوشش واکسیناسیون در کشور، ۲۵ درصد بود و در گذشته تنها ۱۰۵۰ روستا مرکز خانه بهداشت داشتیم اما اکنون ۱۸ هزار خانه بهداشت داریم و صد درصد پوشش واکسیناسیون کشور محقق شده است.

نمکی تصریح کرد: هم اکنون ۶۶ دانشگاه علوم پزشکی در کشور وجود دارد، امروز پزشکان بسیاری در نقاط مختلف کشور وجود دارد و به عنوان متخصص فعالیت می‌کنند که همه اینها از برکات نظام مقدس جمهوری اسلامی و پیشرفت‌های ایران است.

وزیر بهداشت با تاکید براینکه با توجه به شرایط کنونی و اقتصادی کشور، باید برای منابع درست تصمیم گیری شود، گفت: منابع محدود و تقاضا نا محدود است اما با اجرای طرح تحول سلامت در توسعه زیر ساخت‌ها و در بخش پزشک به ویژه در نقاط محروم و کاهش پرداخت هزینه درمان مؤثر بودیم.

وی با اشاره به اولویت وزارت بهداشت در تقدم به بخش درمان سرپایی بر بستری شدن نیز افزود: در هیچ جای دنیا بیمارستان ۶۰ تخت خوابی ساخته نمی‌شود چرا که بیمارستان زیر ۳۰۰ تخت خواب صرفه اقتصادی ندارد و نباید با اینگونه بیمارستان‌ها، منابع را هدر داد.

نمکی ادامه داد: امروز باید مدلی را طراحی کنیم که بتواند حداقل نیاز مردم را در همه نقاط کشور فراهم کند و دسترسی مردم به خدمات به حداقل برسد؛ منابع را به گونه‌ای سوق دهیم که با کمترین هزینه بیشتری اثر بخشی را شاهد باشیم.

وزیر بهداشت تقویت بخش اورژانس و ارائه خدمات مراکز بهداشت و درمان در کنار مردم با ۱۶ ساعت سرویس دهی را از دیگر اولویت‌ها دانست و خاطرنشان کرد: یکی از برنامه‌های ما در آینده احداث بیمارستان ۱۰۰۰ تخت خوابی در انتهای اتوبان شهید بابایی است که در دستور کار قرار گرفته و برای شهرستان‌های شرق استان تهران مطلوب خواهد بود.

وی در خصوص مشکلات بررسی شده از دو بیمارستان سوم شعبان و حضرت فاطمه (س) شهرستان دماوند نیز گفت: با توجه به راه اندازی اورژانس و تقویت زیرساخت‌ها نسبت به جمعیت منطقه مشکلی نداریم ولی تنها مشکل حضور پزشکان متخصص و کمبود تجهیزات است که با همکاری دانشگاه شهید بهشتی جبران خواهد شد.

نمکی گفت: همچنین در بازدید از بیمارستان سوم شعبان و بخش ICU متوجه شدیم که بخش عمده تخت‌ها به بیماری‌های مغزی سن بالا اختصاص یافته است که با توجه به طرح پرستاری در منزل، می‌توان این مهم را مدیریت و تخت‌های این بخش را به بیماران جوان و حادثه دیده اختصاص داد، توسعه تخت‌های بیمارستانی با توجه به منابع محدود و اولویت‌های منطقه‌ای در حال انجام است و کمبودهای موجود در تعداد تخت‌های بیمارستانی منوط به تأیید و پاسخگویی مطالعات کارشناسی است.

وزیر بهداشت با اشاره به وضعیت اورژانس در کشور گفت: بیش از 3000 پایگاه اورژانس جاده ای و ثابت در سطح کشور داریم و یکی از بهترین اورژانس های شرق مدیترانه از نظر سیستم و دسترسی مردم در ایران وجود دارد، سعی ما این است که پایگاه های اورژانس را در کنار مراکز جامع خدمات سلامت که قرار است در مناطق روستایی، 16 ساعت در شبانه روز فعاليت كنند، مستقر کنیم. 

به گزارش وب‌دا وی در پایان اضافه کرد: مطالعه کشوری در خصوص جانمایی پایگاه های اورژانس در حال انجام است و 400 دستگاه آمبولانس جدید در حال توزیع است، خوشبختانه 1000 دستگاه آمبولانس کمک دار جدید برای مناطق کوهستانی را خریداری می کنیم تا کمبودهای انتقال بیماران و مصدومان، برطرف شود.

پایان پیام/

مطالب مشابه