ضرورت طراحی نرم‌افزاری جامع به منظور شفاف‌سازی فرایندهای توزیع دارو
به گزارش پایگاه خبری پزشکان و قانون (پالنا)، غلامحسین مهرعلیان به همراه معاون و مدیران معاونت غذا و داروی شیراز در یک بازدید فشرده از سه مرکز درمانی و دو شرکت پخش دارو و همچنین داروخانه آموزشی دانشکده داروسازی از نزدیک وضعیت خدمت‌رسانی دارویی را موردبررسی قرارداد. 

سرپرست اداره کل دارو و مواد تحت کنترل سازمان غذا و دارو با اشاره به سیاست‌ های جدید سازمان غذا و دارو برای تأمین و توزیع عادلانه دارو، اظهار کرد: با توجه به وجود متخصصان و اساتید توانمند در حوزه داروسازی، بسیاری از داروها را می‌توان با کیفیت مطلوب در داخل کشور تولید کرده و کشور را نسبت به تهدید تحریم‌های ناجوانمردانه بیمه کرد.

وی با تأکید بر لزوم ایجاد یک نرم‌افزار جامع برای نشان دادن شفاف تمامی فرایندهای توزیع دارو به دلیل گستردگی و حجم بالای توزیع دارو در کشور، گفت: این امکان باید به‌گونه‌ای فراهم شود تا متولیان و ناظران حوزه دارو در معاونت‌های غذا و دارو سراسر کشور بتوانند به موجودی لحظه‌ای تمامی شرکت‌های پخش دارویی دسترسی داشته باشند و مشکل کمبودهای دارویی در کمترین زمان را رفع کنند، بنابراین متوسط زمان دستیابی مردم به دارو کاهش می‌یابد.

مهرعلیان در جلسه ‌ای با حضور تمامی اعضای انجمن داروسازان استان فارس و مسئولان معاونت غذا و دارو به بیان راهکارهایی برای پاسخگویی به دغدغه‌ها و مشکلات داروخانه‌های خصوصی سطح شهر پرداخت و از انجمن داروسازان و بخش خصوصی خواست در این شرایط دشوار مثل همیشه در کنار بخش دولتی با اتحاد و انسجام و وجدان حرفه‌ای داروسازی به خدمت‌رسانی دارویی به مردم بپردازند و با ارائه راهکارهای  مؤثر به اصلاح و تکمیل آیین ‌نامه‌ها و قوانین موجود با توجه به شرایط روز کمک کنند.

سرپرست اداره کل دارو و مواد تحت کنترل سازمان غذا و دارو با استقبال از بیان ابتکارات و تجربیات موفق دانشگاه‌ها درزمینه‌های مختلف، افزود: مجموعه دارویی سازمان غذا و دارو بیش از هر زمان دیگری آماده اجرای این تجربیات موفق در سطح کشور و به‌صورت یکپارچه است.

وی در پایان افزود: به دلیل اختصاص ارز دولتی برای تأمین مواد اولیه و داروهای وارداتی لزوم تدوین گایدلاین های علمی در حوزه مصرف منطقی دارو ضروری است، با توجه به بروز پدیده قاچاق معکوس، نظارت دقیق و هوشمندانه بر توزیع داروها جزو وظایف اصلی معاونت‌های غذا و دارو در سراسر کشور محسوب می‌شود و باید از سایر ارگان ها و ادارت مرتبط نیز برای همکاری و مشارکت در این موضوع بهره برد تا از هدر رفت احتمالی سرمایه‌های ملی جلوگیری شود.

به گزارش وب‌دا در این بازدیدها ضمن تقدیر و تشکر از تلاش‌ های صورت گرفته برای تامین داروهای ضروری مردم، بر توزیع عادلانه دارو توسط شرکت‌های پخش دارویی تأکید شد.

پایان پیام/

مطالب مشابه