ایران جز کشورهای برتر در زمینه تضمین کیفیت و سلامت خون
به گزارش پایگاه خبری پزشکان و قانون (پالنا)، بشیر حاجی بیگی از واکسیناسیون هپاتیت B در اهدا کنندگان مستمرخون "با سابقه حداقل دو بار اهدای خون در سال" در استان های کشور خبر داد و افزود: امیدواریم با حفظ و نگهداری اهدا کنندگان مستمر خون ریسک شیوع هپاتیت B در میان اهدا کنندگان خون با صرف کمترین هزینه به صفر برسد.

سخنگوی سازمان انتقال خون ادامه داد: در سال ۱۴۰۰ هپاتیت B و C یا HIV در میان اهدا کنندگان خون کشور به صفر خواهد رسید، همچنین شیوع هپاتیت B در بین اهداکنندگان خون کاهش یافته و به سی دو هزارم درصد یعنی ۳ مورد مثبت به ازای هر ۱۰ هزار نفر رسیده است.

وی با اشاره به دستاورد بزرگ سازمان انتقال خون ایران در زمینه سلامت خون و شیب کاهشی چشمگیر هپاتیت در بین اهداکنندگان خون افزود: طی ۱۰ سال گذشته شیوع هپاتیت B در جامعه اهداکنندگان خون در سال ۱۳۸۶ از چهل و سه صدم درصد یعنی ۴۳ مورد مثبت در ۱۰ هزار نفر در پایان سال ۹۵ به کمتر از هشتاد و یک هزارم درصد یا ۸ مورد مثبت در ده هزار نفر رسید.

حاجی‌بیگی گفت: در زمینه هپاتیت C از ۱۲ صدم درصد با یک کاهش چشمگیر به ۳۲ هزار و درصد "سی دو هزارم درصد" یعنی ۳ مورد مثبت به ازای هر ۱۰ هزار نفر تا پایان سال ۹۵ رسیده است.
حاجی بیگی گفت : این در حالی است که شیوع هپاتیت B در جامعه عادی بیش از ۲ درصد و در مورد هپاتیت C بین پنج تا هفت درصد است.

سخنگوی سازمان انتقال خون تصریح کرد: در حال حاضر میزان شیوع هپاتیت B و C در جمعیت اهداکنندگان خون با فرهنگسازی، آموزش و ارتقای فرآیندهای انتخاب اهداکننده و اجرای برنامه خودحذفی محرمانه و حذف خون جایگزین ۱۰ برابر کمتر از جمعیت عمومی کشور است، در منطقه مدیترانه شرقی و آسیای میانه، کشور ما با برخورداری از بهترین شاخص های سلامت خون با کمترین میزان شیوع عفونت های منتقله از خون از جمله هپاتیت B و C مواجه است.

وی اظهار کرد: با افزایش شاخص اهداکنندگان مستمر خون "با سابقه حداقل ۲بار اهدای خون در سال" استفاده از کیت های غربالگری استاندارد، بهره گیری از سیستم اتوماسیون، اجرای روش های بهینه تولید در مراکز انتقال خون سراسر کشور ایران سرآمد این کشورهاست.

حاجی‌بیگی تصریح کرد: در جامعه عمومی کشور نزدیک به یک و نیم میلیون نفر مبتلا به ویروس هپاتیت B مزمن و نزدیک به ۲۰۰ هزار نفر مبتلا به هپاتیت C مزمن هستند، در سراسر جهان ۴۰۰ میلیون نفر مبتلا به هپاتیت های ویروسی B و C هستند و طبق جدیدترین آمار سازمان انتقال خون در ایران هپاتیت B در سال ۱۳۹۵ به ۸ مورد از هر ۱۰ هزار واحد اهدای خون جمع آوری شده و در مورد هپاتیت C این آمار در هر ۱۰ هزار واحد خون اهدایی جمع آوری شده به ۳ مورد رسیده است.

سخنگوی سازمان انتقال خون تاکید کرد: در حاضر با توجه به واکسیناسیون نوزادان علیه هپاتیت B در کشور، آمار هپاتیت B رو به کاهش است و این شیب کاهشی، آرامش اطمینان بخشی را برای مصرف کننده خون و فرآورده های آن در کشور به دنبال دارد.

وی افزود: در قاره پهناور آسیا کشورهای ایران، ژاپن، کره جنوبی و سنگاپور کشورهای برتر در زمینه تضمین کیفیت و سلامت خون و فرآورده های آن هستند.

به گزارش ایرنا حاجی بیگی در پایان اضافه کرد: در مورد HIV در طی ۱۰ سال گذشته در اهداکنندگان خون در سراسر کشور ۳ مورد در صد هزار واحد خون اهدایی بوده است و به مصرف کنندگان خون و فرآورده های آن اطمینان می‌دهیم که این سازمان، خون هایی که از نظر هپاتیت و HIV در مراکز انتقال خون شناسایی می شوند را از چرخه انتقال خون خارج می کند.

پایان پیام/

مطالب مشابه