شیوع مجدد بیماری ابولا در کنگو
به گزارش پایگاه خبری پزشکان و قانون (پالنا)، هشدار سازمان جهانی بهداشت در حالی اعلام می‌شود، که تنها سه ماه پیش وزارت بهداشت کنگو به نوعی از موج جدید فراگیری بیماری ابولا گزارش داد و اعلام کرد که از ماه اوت "مرداد - شهریور" سال گذشته میلادی (۲۰۱۸) تا ماه مه "اردیبهشت - خرداد" سال جاری میلادی، ۹۰۰ نفر بر اثر شیوع بیماری ابولا در این کشور جان خود را از دست داده اند.

هشدار سازمان جهانی بهداشت که از سوی رئیس این سازمان بیان شد، نشان می‌دهد، شیوع ابولا در شهر "گوما" در شرق جمهوری دمکراتیک کنگو ممکن است پیامدهای بسیار جدی به دنبال داشته باشد.
پایگاه خبری "آفریقا نیوز" نیز در این باره به نقل از "تدراس آضانوم گیبریسوس"، رئیس سازمان جهانی بهداشت نوشت: باید بدانیم شیوع بیماری ابولا در استان‌های "کیوو" و "ایتوری" و با مرکزیت شهر گوما در کنگو، بزرگترین شیوع این بیماری پس از همه گیری سال ۲۰۱۴ محسوب می‌شود که جان ۱۱ هزار و ۳۰۰ نفر را در غرب آفریقا گرفت.

در سالگرد شیوع ابولا در کنگو، سازمان جهانی بهداشت اعلام کرده بود، حدود ۲ هزار و پانصد نفر به این ویروس مبتلا و یکهزار و ۶۶۵ نفر نیز کشته شده اند.

گیبریسوس رئیس سازمان جهانی بهداشت در کنفرانس فوق العاده دوشنبه گذشته این سازمان برای رسیدگی به شیوع مجدد بیماری ابولا در کنگو گفت: هم اکنون با موج جدید همه گیری از طریق شناسایی بیماران مبتلا به ابولا در شهر گوما، تلاشمان برای توقف شیوع این بیماری را دو چندان کرده ایم.

وی افزود: شناسایی مواردی از این بیماری در گوما می‌تواند بالقوه یک عامل تغییر دهنده قاعده بازی در این همه گیری باشد. شهر گوما ۲ میلیون جمعیت دارد و نزدیک مرز روآندا و دروازه منطقه در غرب آفریقا است.

رئیس سازمان جهانی بهداشت ادامه داد: که به کارهایی که برای مقابله با شیوع مجدد ابولا انجام می‌دهیم، اطمینان داریم و امیدواریم بیش از این شاهد انتقال ویروس این بیماری به گوما نباشیم.
اولین مورد بیماری ابولا در کنگو در سال ۱۹۷۴ ثبت شده، اما همه گیری این بیماری در آفریقا و به ندرت در مناطق دیگر به سال ۲۰۱۴ رخ داد، آن زمان هیچ راه درمانی برای این بیماری که از میمون و خوک به انسان منتقل می‌شود، وجود نداشت، اما یک سال بعد دانشمندان اعلام کردند که به واکسنی برای پیشگیری از این بیماری دست یافته اند.

همچنین مارک لوکوک از رؤسای کنفرانس فوق العاده سازمان جهانی بهداشت برای رسیدگی به شیوع بیماری ابولا در کنگو نیز طی سخنانی گفت، به نظر می‌رسد نبود منابع مالی و شرایط امنیتی خطرناک در شرق کنگو، بزرگ‌ترین تهدیدها برای کمپین مبارزه با ابولا باشد.

وی اظهار کرد: تنها نیمی از پول مورد نیاز برای مبارزه با این ویروس تأمین شده و همچنان به ۵۰ میلیون دلار دیگر نیاز است، در صورت تأمین نشدن منابع مالی، مراکز درمانی مقابله با بیماری ابولا در کنگو و دیگر کشورهای آفریقایی تعطیل خواهند شد.

شرکت کنندگان در کنفرانس فوق العاده سازمان جهانی بهداشت بر ضرورت توقف گسترش ویروس ابولا تاکید کردند، اما توقف این ویروس در کنگو و شایع نشدن در کشورهای همسایه و حتی دیگر مناطق دنیا به منابع مالی و واکسینه کردن افراد به صورت میلیونی نیاز دارد که خود منابع مالی را می‌طلبد که مشخص نیست چگونه سازمان جهانی یا کشورهای فقیر آفریقا می‌توانند این منابع را تأمین کنند.

در گزارش سه ماه پیش وزارت بهداشت کنگو در تشریح وضعیت حاد ناشی از همه گیری جدید بیماری ابولا آمده بود: یک هزار و ۳۹۶ نفر به این بیماری ویروسی ابولا شده اند که ۹۰۰ تن از آنها جان خود را از دست داده اند، بنابر این گزارش، ۳۹۴ نفر نیز از مبتلایان به بیماری ابولا سلامتی خود را دوباره به دست آوردند.

سخنگوی وزارت بهداشت کنگو در این باره اعلام کرد: موج کنونی ابولا بدترین مورد در تاریخ کنگو است و پس از اوگاندا و غرب آفریقا بزرگترین موج این بیماری در قاره این قاره است.

پیش تر نیز به دنبال شیوع بیماری ابولا در کنگو، سازمان بهداشت جهانی نسبت به خطر گسترش این بیماری در کشورهای دیگر هشدار داده بود.

به گزارش سازمان جهانی بهداشت، نخستین مورد از ابتلاء به این بیماری در منطقه شهری در "امبانداکا" شهری با حدود یک و نیم میلیون نفر جمعیت در جمهوری دموکراتیک کنگو ثبت شده است.
بیماری ویروسی ابولا "Ebola virus disease" یا "تب هموراژیک ابولا" نوعی بیماری انسانی است که از ویروس ابولا ناشی می‌شود.

به گزارش ایرنا نشانه‌های این بیماری معمولاً دو روز تا سه هفته بعد از تماس با ویروس و به صورت تب، گلودرد، دردهای ماهیچه‌ای و سردرد ظاهر می‌شوند، معمولاً حالت تهوع، استفراغ و اسهال و همچنین کاهش عملکرد کبد و کلیه‌ها به دنبال این موارد می آیند. در این زمان، مبتلایان دچار خونریزی می‌شوند.

پایان پیام/

مطالب مشابه