نشست بررسی سند ملی سلامت و امنیت ترافیک برگزار شد
به گزارش پایگاه خبری پزشکان و قانون (پالنا)، سعید نمکی در این نشست اظهار داشت: نمی توانیم از مرگ و میر ناشی از حوادث و سوانح در کنار بیماری های غیرواگیر غفلت کنیم و به دلیل آمار بالای جان باختن بر اثر پرفشاری خون، امسال با این اولویت اقدامات پیشگیرانه را در قالب طرح بسیج ملی کنترل فشارخون در کشور اجرا کردیم.

وی افزود: مراحل بعدی برای بیماران جدید فشارخون بالا باید با قدرت بیشتری ادامه یابد، در سال 96 در کشور 380 هزار مورد مرگ رخ داد که تلفات جاده ای و حوادث جاده ای نیز جزیی از آن است و 313 هزار مورد از آنها بیماری های غیرواگیر و 97 هزار مورد، مستقیما به دلیل ابتلا به پرفشاری خون بوده است.

وزیر بهداشت ادامه داد: اگرچه رتبه و فاصله سوانح و حوادث جاده ای با حدود 16 تا 17 هزار مرگ با تلفات پرفشاری خون ممکن است زیاد باشد اما نباید فراموش کنیم که این تعداد مرگ، آنهایی است که در صحنه تصادفات ثبت می شود و معلولیت ها و از کار افتادگی های زیادی به ما تحمیل می شود که هزینه های سنگین زیادی به نظام اقتصادی وارد می کند.

نمکی گفت: در نظر گرفتن نقش آموزش، ایمنی خودروها و جاده ها، پلیس راهور و انتقال مصدومان به مراکز درمانی در حوادث و سوانح بسیار مهم است که باید برای آنها برنامه ریزی داشته باشیم و امیدواریم که تهیه و تصویب سند ملی سلامت و امنیت ترافیک به عنوان یک کار بزرگ ملی و بین بخشی را به سرانجام برسانیم.

وی اظهار کرد: بهترین مدل برای تهیه این سند ملی، اقدامی است که برای تهیه سند نظام مراقبت های اجتماعی دانش آموزی یا نماد کردیم چون در آن سند، تمام دستگاه های مربوطه با مشارکت همدیگر، اقدام به تهیه یک سند ملی کردند و نقش هر دستگاه مشخص شد.

به گزارش وب‌دا وزیر بهداشت در پایان با اشاره به تهیه سند ملی سلامت و امنیت ترافیک در مرحله مقدماتی، گفت: انتظار داریم این سند برای بررسی بیشتر به سازمان برنامه و بودجه ارائه شده و پس از آن با مشارکت همه دستگاه های درگیر، تکمیل و برای تصویب به هیات دولت، مجلس شورای اسلامی یا شورای عالی سلامت و امنیت غذایی ارسال شود.

پایان پیام/

مطالب مشابه