تعداد گرسنگان جهان برای سومین سال متوالی افزایش یافت
به گزارش پایگاه خبری پزشکان و قانون (پالنا)، تازه‌ترین گزارش مشترک سازمان خواربار و کشاورزی ملل متحد "فائو" و دیگر نهادهای سازمان ملل درباره وضعیت امنیت غذایی و تغذیه در جهان نشان می‌دهد که به طور تقریبی ۸۲۰ میلیون نفر از مردمان کره خاکی طی سال ۲۰۱۸ میلادی غذای کافی برای خوردن نداشته‌اند. این عدد نسبت به سال پیش از آنکه ۸۱۱ میلیون نفر برآورد شده بود، افزایش داشته است. این سومین سال متوالی است که شمار گرسنگان جهان در حال افزایش است.

طبق تازه‌ترین نسخه گزارش "وضعیت امنیت غذایی و تغذیه در جهان" که شامگاه دوشنبه در نیویورک از آن رونمایی شد، روند کاهش شمار نوزدانی که در هنگام تولد وزن کمی دارند، بسیار کند دارد، این در حالی است که اضافه وزن و چاقی، خصوصاً در بین کودکانِ در سن مدرسه و بزرگسالان در تمامی مناطق جهان همچنان در حال افزایش است.

در این گزارش که به صورت مشترک از سوی فائو، صندوق بین‌المللی توسعه کشاورزی "ایفاد" صندوق کودکان ملل متحد "یونیسف" برنامه جهانی غذا و سازمان جهانی بهداشت ارائه شده، آمده است که احتمال مواجه شدن با عدم امنیت غذایی در همه قاره‌ها در زنان بیشتر از مردان است؛ منطقه آمریکا لاتین دارای بیشترین شکاف در این زمینه است.

رؤسا و مدیران‌کل فائو، ایفاد، یونیسف، برنامه جهانی غذا و سازمان جهانی بهداشت در دیباچه این گزارش مشترک تأکید کرده‌اند: اقدامات ما برای مقابله با این روند مشکل‌آفرین نه تنها در مقیاس و گستره عمل بلکه از نظر همکاری‌های بین‌بخشی باید برجسته‌تر شوند.

در گزارش "وضعیت امنیت غذایی و تغذیه در جهان" آمده است که در بسیاری از کشورهایی که رشد اقتصادی کندی دارند، خصوصاً کشورهای با درآمد متوسط و آن‌هایی که اتکای بسیاری به تجارت بین‌المللی کالاهای اولیه دارند، گرسنگی در حال افزایش است. همچنین در بسیاری از کشورهایی که گرسنگی در حال افزایش است، نابرابری درآمد نیز در حال بالارفتن است، مسئله‌ای که باعث می‌شود فقرا، اقشار آسیب‌پذیر و به حاشیه‌رانده‌شدگان برای مقابله با (شرایط ناشی از) کند شدن رشد اقتصادی با مشکلات بیشتری روبه‌رو شوند.

طبق این گزارش، وضعیت قاره آفریقا با داشتن بیشترین نرخ گرسنگی در جهان بسیار هشدارآمیز است؛ این درحالی است که نرخ گرسنگی در تمامی زیرمنطقه‌های آفریقا با سرعت کم اما مداومی در حال افزایش است. در شرق آفریقا حدود ۳۰ درصد جمعیت دچار تغذیه نابسنده هستند. علاوه بر [تغییرات] اقلیمی و منازعات، کند شدن رشد اقتصادی و افول اقتصادی نیز در این مسئله دخیل هستند. از سال ۲۰۱۱، نیمی از کشورهایی که به خاطر کاهش رشد یا رکود اقتصادی شاهد افزایش گرسنگی بوده‌اند، در آفریقا قرار داشته‌اند.

بیشترین افراد دارای تغذیه نابسنده "بیش از ۵۰۰ میلیون نفر" در آسیا و عمدتاً در کشورهای جنوبی این قاره زندگی می‌کنند. آسیا به همراه آفریقا دارای بیشترین سهم انواع اشکال سوءتغذیه هستند، علاوه بر آن، آسیا و آفریقا میزبان حدود سه چهارم تمامی کودکان دارای اضافه وزن در جهان هستند، مسئله‌ای که ناشی از داشتن رژیم غذایی ناسالم است.

طبق این گزارش تخمین زده می‌شود که بیش از ۲ میلیارد نفر از مردمان جهان، عمدتاً در کشورهای با درآمد پایین و متوسط، دسترسی منظمی به غذای سالم، مغذی و کافی ندارند. با این حال، مسئله دسترسی نامنظم به غذای سالم، مغذی و کافی از جمله چالش‌هایی است که حتی کشورهای با درآمد بالا نیز با آن مواجه هستد.

بخشی از آمار و اطلاعات کلیدی ارائه شده در این گزارش به شرح زیر است:

_تعداد افراد گرسنه در جهان در سال ۲۰۱۸ برابر با ۸۲۱.۶ میلیون نفر یا یک نفر از هر ۹ نفر ساکن کره خاکی است.

_تعداد گرسنگان در آسیا: ۵۱۳.۹ میلیون نفر

_تعدد گرسنگان در آفریقا: ۲۵۶.۱ میلیون نفر

_تعداد گرسنگان در آمریکای لاتین و منطقه کارائیب: ۴۲.۵ میلیون نفر

_تعداد افرادی که کم وبیش یا شدیداً دچار عدم امنیت غذایی هستند: ۲ میلیارد نفر "۲۶.۴ درصد جمعیت جهان"

_تعداد نوزدانی که با وزن کم به دنیا می‌آیند: ۲۰.۵ میلیون نفر "یک از هر ۷ نوزاد"

_تعداد کودکان زیر ۵ سال که اضافه وزن دارند: ۴۰ میلیون نفر "۵.۹ درصد"

_تعداد کودکان در سن مدرسه و نوجوانان که اضافه وزن دارند: ۳۳۸ میلیون نفر

_تعداد بزرگسالان گرفتار چاقی: ۶۷۲ میلیون نفر "۱۳ درصد، یک از هر ۸ بزرگسال"
مهر

پایان پیام/

مطالب مشابه