تولید کیتی با قابلیت تشخیص همه ژنوتایپ‌های ویروس
به گزارش پایگاه خبری پزشکان و قانون (پالنا)، مهدی کارگر افزود: کیت ژنوتایپینگ روتاویروس زمان تشخیص عامل ایجادکننده اسهال را به ۲۴ ساعت کاهش داده است که عاملی موثر در نجات جان کودکان محسوب می‌شود.

 مدیرعامل این شرکت دانش‌بنیان ادامه داد: روش متداول در آزمایشگاه‌های تشخیص طبی برای تعیین عامل ایجادکننده اسهال، کشت نمونه مدفوع بیمار است که حدود ۷۲ ساعت زمان نیاز دارد، هر کیت برای ۵۰ آزمایش تشخیصی قابل استفاده است، آزمایش هر بیمار با هزینه‌ای کمتر از ۲۰ هزار تومان انجام می‌شود.

وی افزود: کیت ژنوتایپینگ روتاویروس بر اساس نیاز واحدهای درمانی و آزمایشگاهی تولید می‌شود، اما در صورت رسیدن به مرحله تولید انبوه علاوه بر کاهش هزینه‌های تولید، امکان صادرات آن فراهم می‌شود.

کارگر گفت: ویروس روتاویروس عامل بیش از ۶۰ درصد از اسهال‌های کودکان است که سالانه جان بیش از ۶۰۰ هزار کودک زیر ۵ سال را در جهان می‌گیرد، این ویروس ژنوتایپ‌های مختلفی دارد و در هر کشور برخی از انواع آن شایع است.

به گزارش ایسنا سرپرست تیم این تحقیق در پایان اضافه کرد: تنها راه پیشگیری از شیوع این ویروس خطرناک، واکسیناسیون کودکان است، در هر کشور واکسیناسیون کودکان برحسب ژنوتایپ‌های شایع در منطقه صورت می گیرد.

پایان پیام/

مطالب مشابه