کاهش میزان مرگ‌های زودرس ناشی از بیماری‌های غیر واگیر تا سال ۱۴۰۴
به گزارش پایگاه خبری پزشکان و قانون (پالنا)، علیرضا مهدوی در خصوص شایع‌ترین بیماری‌های غیرواگیر گفت: بیماری‌های غیرواگیر عامل اصلی مرگ و میر در جهان است که بیماری دیابت، قلبی و عروقی، سرطان و بیماریهای مزمن تنفسی، شایع‌ترین نوع این بیماری است.
 
 رئیس اداره پیشگیری از بیماری های قلب و عروق وزارت بهداشت ادامه داد: برای کاهش میزان مرگ‌های زودرس ۱۷ شاخص از سوی وزارت بهداشت تعیین شده است. هدف از طرح این شاخص ها ثابت نگه داشتن شیوع دیابت، چاقی و کاهش ۲۵ درصدی مرگ‌های ناشی از فشار خون بالا است.
 
وی افزود: برای کاهش مرگ‌های زودرس ۹ هدف اصلی به وسیله سازمان بهداشت جهانی تعیین و ۴ هدف از سوی وزارت بهداشت تحت عنوان  سند کنترل مرگ‌های زودرس تدوین شده است.
 
مهدوی گفت: بعد از تدوین سند مبارزه با کاهش مرگ‌های زودرس برنامه ایران برای کاهش فوت ناشی از بیماری‌های غیرواگیر در کشور طراحی و اجرا شده است. برنامه‌های پیشگیری از دیابت و فشار خون در قالب پروژه خطر سنجی سکته‌های مغزی و قلبی در ۱۰ سال آینده نیز در وزارت بهداشت نوشته شده است.
 
رئیس اداره پیشگیری از بیماری های قلب و عروق وزارت بهداشت تصریح کرد: مرگ و میرهای مرتبط با بیماری‌های غیرواگیر "مرگ‌های زودرس" در سنین بین ۳۰ تا ۷۰ سال اتفاق می‌افتد، سکته‌های قلبی و عروقی، دیابت، فشار خون و انواع سرطان‌های شایع به همراه کم تحرکی و تغذیه ناسالم از جمله عوامل بروز مرگ‌های زودرس در بین مردم کشورمان محسوب می‌شود.
 
وی اظهار کرد: وزارت بهداشت برنامه‌های مهمی در زمینه مبارزه با سرطان دهانه رحم، سرطان پستان و روده بزرگ دارد، برنامه تدوینی در حوزه انواع سرطان‌ها در چند شهر به صورت پایلوت اجرا شده که به صورت ادغام یافته از سال ۹۵ این طرح  اجرایی شده است.
 
به گزارش باشگاه خبرنگاران جوان مهدوی در پایان اضافه کرد: وزارت بهداشت تمرکز ویژه‌ای بر روی موضوع کنترل مرگ‌های زودرس به خصوص در سنین جوانی دارد و بر اساس سند ملی برنامه‌ریزی دقیقی انجام داده است. بر اساس سند تدوین شده تا سال ۱۴۰۴ باید میزان مرگ‌های زودرس ناشی از بیماری‌های غیر واگیر در کشور کاهش پیدا کند.

پایان پیام/

مطالب مشابه