۸۰ درصد مردم برای مراجعه به بخش خصوصی استطاعت مالی ندارند
به گزارش پایگاه خبری پزشکان و قانون (پالنا)، ایرج حریرچی در تودیع و معارفه رئیس دانشگاه علوم پزشکی گیلان با بیان اینکه هدف ما تا سال ۱۴۰۴ رسیدن به پوشش همگانی سلامت است، گفت: این بدان معنی است که تمام مردم باید از خدمات پنچ گانه سطوح سلامت برخوردار شوند.

معاون کل وزارت بهداشت ادامه داد: همه مردم بدون هیچ تبعیض مالی، قومی، نژادی، جنسی و … باید از خدمات پنچ گانه سلامت برخوردار شوند، افزایش سلامت مردم، محافظت مالی، افزایش رضایت و افزایش کارآیی حوزه سلامت از اهداف اصلی در پوشش همگانی سلامت است.

وی افزود: در سال‌های گذشته پیشرفت‌های قابل توجهی در خدمات سلامت داشته‌ایم اما کافی نیست و این خدمات در شأن مردم ما نیست، ما نگران سلامت مردم گیلان هستیم. ۸۲ درصد علت مرگ و میرها ناشی از بیماری‌های غیرواگیر است و در گیلان این آمار بیشتر از کشور است.

حریرچی گفت: ایرانی‌ها سه برابر میزان استاندارد و متوسط جهانی نمک مصرف می‌کنند، متاسفانه استان گیلان رتبه ششم کشور در میزان استفاده از نمک را در میان ۳۱ استان داراست. گیلان از استان‌های کم تحرک کشور است و همچنین این استان در مصرف سیگار و چاقی از استان‌های پرخطر و رتبه بالای کشور است.

معاون کل وزارت بهداشت رتبه مردم گیلان در فشار خون بالا را رتبه هفت کشوری خواند و تاکید کرد: سبک زندگی در این استان باید تغییر کند و مصرف سبزیجات و میوه در استان سرسبزی چون گیلان کمتر از بسیاری از استان‌های دیگر است، از لحاظ دریافت میزان خدمات سلامت نیز برای مردم این استان نگران هستیم، گیلان از لحاظ نسبت پزشک، پرستار و پرسنل به تخت، از متوسط کشوری بالاتر است.

وی اظهار کرد: بدلیل تحریم‌های ناجوانمردانه مردم در شرایط سختی هستند و حوزه سلامت نیز در شرایط سخت‌تری قرار دارد، در سال‌هایی که تورم بالاست و رشد اقتصادی منفی است، مردم مجبور می‌شوند از هزینه‌های ضروری چون بهداشت و درمان، آموزش و فرهنگ بگذرند و در این راستا نقش دولت‌ها حمایت از مردم است.

حریرچی تاکید کرد: ۸۰ درصد مردم استطاعت مالی برای مراجعه به بخش خصوصی با تعرفه‌های قانونی را ندارند، ۱۵ درصد مردم با دوپینگ بیمه تکمیلی به بخش‌های خصوصی مراجعه و تنها ۲ الی ۳ درصد با هزینه‌های شخصی به بیمارستان‌های خصوصی مراجعه می‌کنند و این نشان از آن دارد که مردم توان مراجعه به بخش خصوصی با شرایط تورم امروز را ندارند.

معاون کل وزارت بهداشت تصریح کرد: گیلان بالاترین نسبت تخت خصوصی به دولتی را دارد، خدمات بهداشت و درمان باید در شأن مردم به آنها داده شود، بیمارستان اصلی این استان سابقه ۱۰۰ساله دارد، زیرساخت‌های این استان نیاز به نوسازی دارند.

به گزارش ایسنا وی در پایان با بیان اینکه رسالت اصلی شبکه بهداشت و درمان خدمت به مردم است، خاطرنشان کرد: از لحاظ رضایت مردم در حوزه بهداشت در مورد برخورد مناسب و توجه به خدمت گیرنده، در گیلان جزو بدترین استان‌ها نسبت به سایر استان‌ها هستیم.

پایان پیام/

مطالب مشابه