روش توزیع پزشک در کشور مشکل دارد
به گزارش پایگاه خبری پزشکان و قانون (پالنا)، مسعود رضایی اظهار داشت که روش توزیع پزشکان در سراسر کشور با مشکل روبه‌رو است و بعضا مشاهده شده در اطراف کلانشهر شیراز و در مناطق روستایی مراکز بهداشتی راه‌اندازی شده اما نیرویی برای فعالیت در آن وجود ندارد.

عضو کمیسیون اجتماعی مجلس ادامه داد: با توزیع ناعادلانه خدمات و امکانات در بسیاری از ابعاد مختلف اجتماعی، آموزشی و …روبه‌رو هستیم، در مناطقی مانند تهران، شیراز، اصفهان، مشهد و...نه تنها کمبود پزشک نداریم که پزشک مازاد هم وجود دارد و این خود موجب شده تا تعداد قابل توجهی از پزشکان به دلیل ازدیاد مراکز درمانی و بهداشتی بیکار باشند.

وی افزود: توزیع عادلانه در اغلب اقدمات انجام نشده است، برخلاف ایران، در بسیاری از کشورهای اروپایی، فاصله بین امکانات و مدنیت شهری و روستایی محسوس نیست. به گونه‌ای که در یک روستا همه امکانات در حد عالی وجود دارد و افراد احساس بی نیازی به شهر می‌کنند اما در ایران برعکس شده است، مردم بسیاری از روستاهای ایران و مناطق شهری کوچک، از نعمت خدمات بی‌بهره هستند و روزانه شاهد مهاجرت‌های زیادی از روستاییان به شهرهای پیرامونی هستیم.

رضایی گفت: باید توزیع بسیاری از خدمات بومی شود، به عنوان مثال؛ اگر قرار است سهمیه‌ای برای ورود دانشجویان پزشکی در مناطق روستایی تعیین شود، باید به گونه‌ای این مهم اعمال شود که افراد پس از گذراندن دوره‌های آموزشی پزشکی در روستای خود مشغول به خدمت شوند، در غیر اینصورت باید امکانات رفاهی در مناطق روستایی و شهرهای کوچک به اندازه‌ای گسترش یابد که برای پزشک و ماندگاری او در موقعیت تعیین شده، جاذبه ایجاد شود.

به گزارش ایسنا این نماینده مردم در مجلس دهم در پایان اضافه کرد: در گذشته هم در بحث آموزش و هم بهداشت در ایران این فلسفه حاکم بود که فردی که از مناطق روستایی و کم برخوردار با تعلیم و تربیت متخصص شغلی می‌شود در همان روستا و محل تولد خود مشغول به کار شود و با این نوع نگاه هیچگاه به فکر انتقالی نبودند و تا اخر خدمت خود در روستاها می‌ماندند و پزشک روستاهایی تربیت می‌شدند که پزشکی عمومی امروز را انجام می‌دادند.

پایان پیام/

مطالب مشابه