داروی درمان سالک در حال طی کردن فرایند آزمایش حیوانی است
به گزارش پایگاه خبری پزشکان و قانون (پالنا)، طاهره چنگیز گفت: داروی درمان سالک در دانشکده داروسازی این دانشگاه ساخته و مطالعات آزمایشگاهی آن انجام شده و در حال طی کردن فرایند مطالعه حیوانی است تا در صورتموفقیت آمیز بودن وارد مرحله تولید شود.

رییس دانشگاه علوم پزشکی اصفهان ادامه داد: در حال مذاکره با یکی از کارخانه‌های داروسازی اصفهان برای تولید این دارو هستیم تا که در سال آینده تولید داخلی داروی گلوکانتیم را داشته باشیم، سال گذشته مشکل جدی در تامین این دارو وجود داشت، این دارو توسط وزارت بهداشت سفارش داده می‌شود و توزیع آن فقط در مراکز بهداشتی انجام می‌گیرد.

وی افزود: داروی گلوکانتیم سال گذشته از تولیدکننده دوم و نه اصلی آن، تامین شد، این موضوع باعث شد تا این دارو طی یک فراخوان جمع آوری شود و باتوجه به پیک کشوری ابتلا به سالک در سال گذشته با کمبود آن مواجه شدیم، امسال وزارت بهداشت این اطمینان را داده است که داروی گلوکانتیم به مقدار کافی به شرکت اصلی سفارش شد و مشکلی برای تامین آن وجود نخواهد داشت.

چنگیز با اشاره به اقدام‌های دیگر که امسال برای مقابله با بیماری سالک در استان انجام شده است گفت: هم افزایی همه دستگاه‌های اجرایی و عزم استانی برای کنترل این بیماری، ضروری است، این دانشگاه، عملیات جونده کشی را در شهرستان‌های سالک خیز آغاز کرده و لازم است رعایت مسائل بهداشت فردی و جامعه نیز در اولویت قرار گیرد.

به گزارش ایرنا پزشکان و کارشناسان معتقدند که سالک حاصل در کنار هم قرار گرفتن عوامل مختلف مانند موش ناقل، پشه، انگل و انسان است و برای کاهش آن باید زنجیره بین این عوامل، گسسته شود.

سالک یک بیماری پوستی است که درمان آن با توجه به تاثیری که این بیماری در ظاهر افراد به‌جای می‌گذارد از اهمیت خاصی برخوردارست به‌همین دلیل تاکنون اقدام‌های بسیاری برای تامین و تولید داروهای مورد نیاز آن شد و دانشگاه علوم پزشکی اصفهان نیز در این مسیر گام‌هایی برداشته است.

سالَک یک نوع بیماری پوستی است که بر اثر گزش نوعی پشه خاکی به انسان منتقل می‌شود و ضایعات بد شکل و عوارض اجتماعی، روحی و روانی از پیامدهای ناگوار ناشی از این بیماری است.

اصفهان یکی از استان‌های سالک خیز کشور است که حدود هشت شهرستان شامل اردستان، نطنز، برخوار،شاهین شهر و میمه، اصفهان "مناطق جنوب و جنوب شرق" نایین، کاشان و آران و بیدگل با جمعیت حدود۷۰۰ هزار نفر با این پدیده مواجه هستند، میزان ابتلا به این بیماری در استان اصفهان در سال گذشته حدود ۲ هزار و ۸۰۰ و در سال ۹۶ حدود ۹۲۰ مورد بود.

سال گذشته یکی از مشکلاتی که برای طی کردن فرایند درمان سالک و کنترل آن در کشور به‌ویژه استان اصفهان پیش آمد، کمبود داروی آن به نام گلوکانتیم بود به‌همین دلیل امسال علاوه بر اتخاذ تدابیر ویژه از سوی وزارت بهداشت برای رفع آن، دانشگاه علوم پزشکی اصفهان نیز اعلام کرد که در صدد تولید آن است.

گلوکانتیم "مگلومین آنتیمونیات" یک ترکیب آنتیمونی است که به عنوان خط اول درمان سالک در نظر گرفته شده و به‌صورت تزریقی استفاده می‌شود.

پایان پیام/

مطالب مشابه