۶۰ درصد بیماری‌های عفونی شناسایی شده در جهان زئونوز هستند
به گزارش پایگاه خبری پزشکان و قانون (پالنا)، بهزاد امیری درباره شایع‌ترین بیماری‌های انتقالی از حیوان به انسان در ایران اظهار کرد: بیماری‌های قابل انتقال از حیوان به انسان زئونوز طیف وسیعی از بیماری‌های عفونی را تشکیل می‌دهند و ۶۰ درصد بیماری‌های عفونی شناسایی شده در جهان زئونوز هستند، همچنین ۷۰ درصد بیماری‌های نوظهور که به انسان منتقل پیدا می‌کند در زمره بیماری‌های انتقالی از حیوان به انسان قرار می‌گیرد.

وی افزود: همه بیماری‌های زئونوز را در ایران نداریم، شایع‌ترین بیماری‌های انتقالی از حیوان به انسان در ایران سالک یا بیماری ویشمانیوز و جلدی بوده که از طریق گزش پشه خاکی به انسان منتقل می‌شود.

رئیس اداره بیماری‌های انتقالی از حیوان به انسان وزارت بهداشت ادامه داد: سالک دو نوع مختلف دارد که در سالک نوع روستایی موش‌های صحرایی عامل میزبان بیماری هستند و پشه در حال خون خواری انگل را به بدن منتقل می‌کند و می‌تواند موجب بروز بیماری شود.

امیری تب مالت را از دیگر بیماری‌های شایع زئونوز در ایران معرفی کرد و گفت: تب مالت به دلیل مصرف مواد لبنی غیر پاستوریزه و از طریق تماس ترشحات آلوده دام با بدن دامداران یا پاشیدن آنها به مخاد چشمی منتقل می‌شود.

وی اظهار کرد: یکی از تهدید‌ها در این حوزه حیوان گزیدگی است و در سال ۹۷، ۲۰۷ هزار مورد حیوان گزیدگی در کشور داشتیم، البته منظور از گزش‌ها تنها گزش‌ها یا گاز گرفتگی‌های شدید نیست بلکه هر نوع خراش یا تماسی که در تعریف گزش قرار بگیرد در این بخش مورد شمارش قرار می‌دهیم، اما خوشبختانه با وجود این آمار بالای گزش توانسته‌ایم از بروز بیماری‌های زئونوز پیشگیری کنیم و آمار ابتلا به هاری در کشور در سال گذشته تنها ۶ مورد بوده است.

به گزارش باشگاه خبرنگاران جوان رئیس اداره بیماریهای انتقالی از حیوان به انسان وزارت بهداشت در پایان به بیماری‌های کشنده زئونوز اشاره کرد و گفت: هاری یکی از بیماریهای کشنده انتقالی از حیوان به انسان محسوب می‌شود چرا که این بیماری پس از ابتلای فرد صد در صد کشنده است.

پایان پیام/

مطالب مشابه