اقدام سازمان نظام پزشکی در راستای ارائه آموزش‌ همگانی در حوزه سلامت
به گزارش پایگاه خبری پزشکان و قانون (پالنا)، علیرضا سلیمی با بیان اینکه آموزش همگانی یکی از مسائل بسیار مهم به‌ویژه در حوزه سلامت محسوب می‌شود، گفت: امروزه به دلیل وجود زیرساخت‌های الکترونیک و فضای مجازی این امر با وسعت و حجم زیاد در هر روز و ساعت در حال انجام بوده و طبیعی است که ابزارهایی مانند رسانه ملی هم می‌توانند در این زمینه بسیار تاثیرگذار باشند.

معاون آموزشی و پژوهشی سازمان نظام پزشکی ادامه داد: بر همین اساس سازمان نظام پزشکی تلاش می‌کند که برای ایجاد یک منبع قابل اعتماد از اطلاعات پزشکی، در زمینه آموزش همگانی بیش از پیش فعال شود، سازمان نظام پزشکی در حال برنامه‌ریزی است تا بتواند با ایجاد فیلم‌های کوتاه ، محتواهای با ارزش و با استفاده از فضای مجازی و تلفن همراه که در اختیار همگان است،‌ اطلاعات درست و قابل اعتمادی را در اختیار مردم قرار دهد.

وی افزود: در حال حاضر اطلاعات زیادی در حوزه آموزش‌های همگانی سلامت منتشر می‌شود که برخی از آن‌ها درست و برخی هم غیرقابل اعتماد بوده و منبع مشخصی ندارند و بعضا می‌توانند اثرات سوء و خطرناکی را در پی داشته باشند، لذا  باید در نشر اطلاعات سلامت دقت کرد.

سلیمی گفت: رسانه ملی در ایران ضریب نفوذ بسیار بالایی داشته و مباحثی که در رادیو یا تلویزیون مطرح می‌شوند، می‌توانند تاثیر زیادی بر روی افراد داشته باشند، حال اگر این پیام درست و خوب باشد، تاثیر مثبتی خواهد داشت و اگر نکته نادرستی در آن باشد، قاعدتا تاثیر منفی بسیار وسیعی را به دنبال خواهد داشت.

معاون آموزشی و پژوهشی سازمان نظام پزشکی با اشاره به طرح بسیج اندازه‌گیری فشار خون که از 27 اردیبهشت ماه امسال آغاز و تا 15 تیر ماه ادامه یافت، اظهار کرد: این اقدام کمپین بزرگی بود و در این بازه زمانی فشار خون حدود 30 میلیون نفر از جمعیت کشور اندازه‌گیری شد. اکنون با اطلاعاتی که از این کمپین استخراج می‌شود، می‌توانیم برنامه‌ریزی خوبی را برای کنترل این بیماری مهلک انجام دهیم و سازمان نظام پزشکی نیز به عنوان همکار در این طرح شرکت کرد.

وی اظهار کرد: هرگز فکر نمی‌کردم که درباره خوردن یا نخوردن نمک در افراد مبتلا به پرفشاری خون بحثی باقی مانده باشد، این موضوع  از بدیهیات است که فرد مبتلا به فشار خون باید از خوردن نمک بپرهیزد و متاسفانه در یک برنامه تلویزیونی شاهد بودیم که این پیام غلط منتقل شد که نمک نه‌تنها مضر نیست، بلکه می‌تواند برای فشار خون مفید هم باشد، باید توجه کرد که نمک فارغ از این که نمک دریا، ‌صخره و... است، حاوی سدیم بوده و می‌تواند در مبتلایان به پرفشاری خون، مشکلات زیادی را ایجاد کند.

به گزارش روابط عمومی سازمان نظام پزشکی سلیمی در پایان اضافه کرد: نقش مردم در زمینه پیشگیری از بیماری‌هایی چون پرفشاری خون بسیار مهم است، امیدوارم با سطح فرهنگی که در مردم ایران سراغ داریم، حتما به منع اطلاعاتی که دریافت می‌کنند، توجه داشته باشند و از طرفی رسانه ملی نیز درباره برنامه‌های خود قوانینی را وضع کند تا هر کارشناس فقط در حیطه کاری خودش صحبت کند. اگرهم احیانا موضوع غلطی در برنامه زنده‌ای مطرح شد، فرصتی برای پاسخگویی وجود داشته و آن را منعکس کنند.

پایان پیام/

مطالب مشابه