پرونده الکترونیک سلامت منجر به کاهش خطاهای پزشکی می‌شود
به گزارش پایگاه خبری پزشکان و قانون (پالنا)، محمد شریعتی گفت: از این رو می‌توان گفت که، پرونده الکترونیک سلامت به عنوان ابزار پیشگویی خدمات مورد نیاز، می‌تواند با مدیریت سلامت و مدیریت ارائه خدمات سلامت، امکان پایش و ارزشیابی برنامه‌ها و مدیریت عملکرد کارکنان را فراهم کرده و با تامین تصویری کامل از سلامت فرد و جامعه و تعیین قیمت تمام شده خدمات ضمن جلوگیری از هدر رفتن منابع، تکریم مراجعین و تامین اطلاعات لازم برای تصمیم گیری به ارتقای سلامت کمک کند.

وی تاکید کرد: اما باید دید که پرونده الکترونیکی سلامت چیست؟ پرونده الکترونیکی سلامت، عبارت است مجموعه اطلاعات مرتبط با سلامت شهروندان، از پیش از تولد "شامل اطلاعات دوران جنینی و ماقبل آن -مانند اطلاعات مربوط به لقاح آزمایشگاهی" تا تمام طول زندگی که ضمن فراهم کردن امکان تداوم مراقبت از سطح یک تا سطوح تخصصی و فوق تخصصی داده‌ها را به صورت مداوم و با گذشت زمان همراه با ارائه خدمت کرده و در صورت نیاز، بدون ارتباط با مکان یا زمان خاص، تمام یا بخشی از آن به سرعت در دسترس افراد مجاز قرار خواهد داد.

 قائم مقام معاون بهداشت وزیر بهداشت درمان و آموزش پزشکی ادامه داد: بر این اساس، معاونت بهداشتِ وزارت بهداشت درمان و آموزش از سالهای قبل به ضرورت داشتن سامانه پرونده الکترونیک سلامت به عنوان ابزاری برای فراهم کردن امکان راه‌اندازی برنامه پزشکی خانواده و نظام ارجاع پی برده و تلاش‌های زیادی در این باره انجام داده است، خوشبختانه سامانه یکپارچه بهداشت که از حدود چهار سال قبل در حوزه بهداشت کشور راه اندازی شد توانست شرایط را برای استفاده از پرونده الکترونیک سلامت فراهم کند.

شریعتی گفت: علاوه براین، سامانه می‌تواند تیم پزشکی خانواده را بسان نخ تسبیح به هم مرتبط و متصل می‌کند و منجر به کاهش خطاهای پزشکی شده و می‌تواند راهنماهای بالینی که به موجب قانون موظف به اجرای آنها هستیم را به گونه‌ای که امکان عدول غیر مجاز از آنها وجود نداشته باشد در بخش بهداشت مستقر نموده و با راه اندازی سامانه های حوزه درمان تخصصی ارجاع و پرونده الکترونیک را شکل دهد.

وی افزود: به طور کلی، هدف اصلی راه اندازی پرونده الکترونیک سلامت، ارتقاء کیفی و کمی خدمات سلامت به گونه ای است که صحیح‌تر، بموقع تر با کیفیت‌تر و اثربخش‌تر و اقتصادی‌تر ارائه شود.
از طرفی، این سامانه منجر به کاهش هزینه‌های دسترسی به اطلاعات سلامت شده و دسترسی به اطلاعات سلامت بدون محدودیت زمانی و مکانی شده و امکان ارایه خدمات سلامت در حوادث و شرایط غیر مترقبه را فراهم می‌نماید.

قائم مقام معاون بهداشت وزیر بهداشت درمان و آموزش پزشکی تصریح کرد: همچنین، این سامانه منجر به بهبود نظام مراقبت بیماری‌های واگیر و غیر واگیر شده و ارتباطات یکپارچه مراکز خدمات سلامت مختلف در ارایه خدمات را تامین و باعث افزایش نظارت و کنترل کیفیت خدمات سلامت و کاهش خدمات تکراری می‌شود، پرونده الکترونیک سلامت نه تنها می‌تواند خدمات ارائه شده پایش نماید بلکه محاسبه حق‌الزحمه را نیز انجام می‌دهد.

به گزارش سلامت نیوز شریعتی در پایان اضافه کرد: این سامانه با فراهم کردن گزارش‌های آماری و اطلاع برخط از وضعیت شاخص‌های مهم حوزه سلامت، با امکان هوشمندسازی و ارائه آلارم‌های لازم منجر به حذف خطاهای انسانی در تجویز می‌شود و به تعیین اولویت‌های ملی سلامت و عدالت در ارائه خدمات سلامت کمک می‌کند و در نتیجه در تعیین اثربخشی خدمات، پایش و ارزشیابی خدمات، تحلیل‌های اقتصاد سلامت و پیگیری‌های حقوقی مفید می‌باشند.

پایان پیام/

مطالب مشابه