ایران بزرگ‌ترین ظرفیت ذخیره‌سازی خون بند ناف را در خاورمیانه دارد
به گزارش پایگاه خبری پزشکان و قانون (پالنا)، مرتضی ضرابی گفت: ایران بزرگ‌ترین ظرفیت ذخیره‌سازی خون بند ناف در خاورمیانه را داراست و کشورهای همسایه و حتی منطقه، بانک خون با چنین ظرفیتی ندارند.

مدیرعامل شرکت فناوری بن‌یاخته‌های پژوهشگاه رویان جهاد دانشگاهی ادامه داد: از سال ۱۳۸۴ ذخیره‌سازی خون بند ناف آغاز شده است، تاکنون بیش از یکصد و ۱۱ هزار نمونه خون بند ناف را در بانک خصوصی ذخیره‌سازی کردیم که افتخاری برای کشور است، هدف‌گذاری اغلب سال‌ها برای ذخیره‌سازی ۱۵ هزار نمونه بوده که این موضوع محقق شده و سال گذشته هم هدف‌گذاری ذخیره‌سازی ۱۸ هزار نمونه، به سرانجام رسید.

وی هدف‌گذاری امسال برای ذخیره‌سازی خون بند ناف را بیش از ۲۰ هزار نمونه اعلام و اضافه کرد: تاکنون حدود ۱.۵ درصد موالید شهری را توانستیم پوشش دهیم و در تلاش هستیم تا امسال این مقدار را به ۲ درصد برسانیم، آمار جهانی در این زمینه حدود سه درصد متولدین است که ما در تلاش هستیم به آمار جهانی در این زمینه نزدیک شویم.

ضرابی بر لزوم حمایت جدی از بانک عمومی خون بند ناف در کشور تاکید کرد و گفت: در مقطعی که دولت از این موضوع حمایت کرد، توانستیم تجهیزات لازم برای ذخیره‌سازی پنج هزار نمونه را فراهم کنیم، امیدواریم امسال با جذب بودجه بیشتر دولتی و کمک‌های مردمی، منابع مالی مناسبی برای توسعه بانک خون بند ناف عمومی فراهم شود.

به گزارش ایرنا مدیرعامل شرکت فناوری بن‌یاخته‌های پژوهشگاه رویان جهاد دانشگاهی در پایان توسعه امسال خون بند ناف را محدود اعلام کرد و گفت: در تلاش هستیم تا امسال ذخیره‌سازی در قالب بانک خون عمومی، حدود یک تا دو هزار نمونه افزایش پیدا کند، بانک عمومی با حمایت جدی دولت و مراکز خیریه می‌تواند افزایش چشمگیری یابد.

پایان پیام/

مطالب مشابه