افزایش سطح سواد سلامت در جامعه هزینه‌های درمان را کاهش می‌دهد
به گزارش پایگاه خبری پزشکان و قانون (پالنا)، پیام گودرزی گفت: آموزش سلامت با هدف بالا بردن سطح سواد بهداشتی مردم به آنها کمک می‌کند تا در مورد سلامت خود و خانواده و جامعه‌ای که در آن زندگی می کنند قادر باشند تصمیم بگیرند تا رفتارهای بهداشتی را اتخاذ کنند که نتیجه این کار ارتقای سلامت جامعه باشد.

وی افزود: سواد سلامت كم، يك مانع اساسي در آموزش بيماران به خصوص بيماران مبتلا به بيماري‌هاي مزمن است، از سوي ديگر، سواد سلامت با ميزان بالا، علاوه بر جلوگیری از افزایش بار بيماري‌ها در جامعه، مي‌تواند هزينه‌هاي درمان را نیز کاهش دهد. در صورتی که تلاشی برای افزایش  سواد سلامت جامعه صورت نگیرد حتی با توسعه مراکز درمانی مشکلی حل نخواهد شد.

رئیس اداره ارتباطات سازمان بیمه سلامت ایران ادامه داد: افزایش سواد سلامت باعث واقعی شدن انتظارات مردم می‌شود، سازمان بهداشت جهانی، از موضوع سواد سلامت، به‌عنوان یکی از مهم‌ترین شاخص‌های سلامت در کشورها یاد کرده است و از کشورها خواسته است که به این مهم توجه کافی داشته باشند. به همین دلیل، کشورهایی که دارای نظام سلامت کارآمد هستند، برای افزایش سطح سواد سلامت مردم، سیاستگذاری می‌کنند و برنامه دارند.

به گزارش روابط عمومی بیمه سلامت گودرزی در پایان گفت: با توجه به اهمیت موضوع سواد سلامت، متولیان سلامت در تمام کشورها باید برنامه‌های کوتاه مدت، میان مدت و بلند مدت برای این مهم طراحی کنند و با یاری رسانه‌ها در جهت افزایش سطح سواد سلامت مردم بکوشند. در واقع فرهنگ سازی و آموزش برای بالا بردن سطح سواد سلامت جامعه و بهبود الگوی بهره گیری از خدمات سلامت، همکاری و هماهنگی نزدیک نظام سلامت، آموزش و رسانه ها را می‌طلبد.

پایان پیام/

مطالب مشابه