زمانی پرونده الکترونیک سلامت کامل می‌شود که بخش‌های مختلف به هم متصل شوند
به گزارش پایگاه خبری پزشکان و قانون (پالنا)، سید مرتضی خاتمی درباره اعتراض برخی افراد شاغل در حوزه درمانی به طرح پرونده الکترونیک اظهار کرد: مدتی پیش شاهد رونمایی از طرحی ملی به نام پرونده الکترونیک سلامت بودیم که طرح رونمایی شده، نمایش اولیه از طرح نهایی این پرونده بوده البته هنوز این طرح به مرحله اجرای نهایی نرسیده است.

نائب رئیس کمیسیون بهداشت و درمان مجلس ادامه داد: زمانی می‌توانیم راه‌اندازی پرونده الکترونیک سلامت را کامل بدانیم که بخش‌های مختلف ارائه دهنده خدمات از طریق این سامانه به هم متصل شوند و ارتباط به درستی در بین بخش‌های این حوزه اتفاق بیفتد، گلایه‌ها در این حوزه عمدتا مربوط به مشکل در اتصال نرم افزاری به این سیستم و همچنین هزینه‌های مربوطه از ناحیه ورود اطلاعات است.

وی افزود: انجام اقدامات لازم برای اتصال به شبکه الکترونیک سلامت برای بسیاری از افراد این حوزه کار چندان دشواری نیست برای مثال اطلاعات مربوط به مراجعه کنندگان یک مطب با صرف مقدار معقولی زمان قابل انجام است، اما داروخانه‌ها با موارد بیشتری از اطلاعات و تعدادی زیاد مراجعه کننده، سر و کار دارند که کار را برای آنها دشوار‌تر می‌کند و در نهایت آنها ناچار به افزایش نیرو می‌شوند که به دنبال آن افزایش هزینه‌ها را به همراه دارد.

خاتمی با انتقاد از نبود زیرساخت های نرم افزاری در اجرای پرونده الکترونیک سلامت گفت: برخی از گروه‌های حوزه درمان نسبت به این اختلالات معترض هستند.به طور کلی انجام هر تغییری با مقاومت‌هایی مواجه می‌شود؛ گاهی رفع این مقاومت‌ها به  فرهنگسازی و گاهی هم به وضع مقررات خاص و مدیریت جدی نیاز دارد.

نائب رئیس کمیسیون بهداشت و درمان مجلس خاطرنشان کرد: بدون شک حتی اگر مشکل هزینه‌ها و اتصالات نرم‌افزاری را هم برطرف کنیم افرادی کماکان با اجرای پرونده الکترونیک سلامت مخالفت خواهند کرد و در این مرحله باید به دنبال فرهنگسازی، تبیین فرایند و وضع مقرراتی برای کنترل و مدیریت آن باشیم.

به گزارش باشگاه خبرنگاران جوان وی در پایان اضافه کرد: مشکلات پیش رو در حوزه پرونده الکترونیک سلامت به خصوص مشکلات نرم‌افزاری زمانی برطرف خواهد شد که اراده جدی حاکمیتی را به همراه داشته باشد البته بخش‌هایی که مسئولیت رسیدگی و پشتیبانی هر یک از این امور را دارند باید پاسخگو و پیگیر حل مشکلات این سیستم باشند.

پایان پیام/

مطالب مشابه