برند خارجی فصل‌الخطاب تجویز دارو نیست
به گزارش پایگاه خبری پزشکان و قانون (پالنا)، بشیر خالقی درباره وضعیت تامین داروی خارجی برای بیماران در حوزه بهداشت و درمان، گفت:  متاسفانه تحریم های بانکی تاثیر منفی برای تهیه داروهای خارجی مورد نیاز بیماران گذاشته است و از همین رو نمی‌توان این مسئله را منکر شد. بنابراین از پزشکان درخواست داریم که زمانی که بیمار می تواند با داروی مشابه داخلی درمان شود، داروی وطنی را برای بیمار تجویز کنند تا علاوه بر حمایت از تولید داخلی، تولیدکنندگان نیز از منظر اقتصادی وضعیت مناسب در عرصه دارو تولید داشته باشند.

عضو کمیسیون بهداشت و درمان مجلس ادامه داد: مشکل مالی برای تامین داروهای خارجی مورد نیاز بیماران نداریم زیرا اعتبارات لازم تخصیص یافته است اما تحریم های ارزی و بانکی، مانع رسیدن به موقع دارو به بیماران در شرایط خاص می شود. 

خالقی گفت: با توجه به شرایط سخت تبادلات بانکی می بایست تمام مسئولان با ابزار های از جنس دیپلماسی و حمایت از تولید داخلی فکر اساسی برای رفع تحریم های بانکی کنند زیرا تامین دارو برای بیماران از هر مسئله ای واجب تر است تا بیماران بتوانند بدون وقفه پروسه بیماری شان را طی کنند.

وی افزود: برای توسعه و بهبود صنعت داروسازی کشور، حمایت از تولید داخلی در سال 98 در راس امور قرار بگیرد تا بتوان مختصصان داخلی در تولید دارو را ترغیب کرد که در این حوزه حضوری پایدار داشته باشند.

این نماینده مردم در مجلس دهم تصریح کرد: برای دور زدن تحریم ها اتکا به تولید داخلی می بایست در اولویت برنامه اقتصاد تولید محور کشور قرار بگیرد. بنابراین الزامی است که تولید کنندگان دارو در  کشور مورد حمایت قرار بگیرند تا در زمان تحریم ها بتوان با استفاده از بنیه تولید دارو در کشور اقلام دارویی مورد نیاز بیماران را تامین کرد.

به گزارش خبرگزاری خانه ملت خالقی در پایان با بیان اینکه تحریم تبادلات بانکی مشکل عمده واردات دارو خارجی است اضافه کرد: برند خارجی فصل الخطاب تجویز دارو نیست.

پایان پیام/

مطالب مشابه