تب کریمه کنگو یک عفونت ویروسی مشترک بین انسان و حیوان است
به گزارش پایگاه خبری پزشکان و قانون (پالنا)، محمدمهدی گویا افزود: تب کریمه کنگو یک عفونت ویروسی مشترک بین انسان و حیوان است و این بیماری از طریق گزش کنه به حیوانات منتقل می شود و آنها را بیمار می کند، اما علائمی در حیوان ایجاد نمی کند که باعث تشخیص شود و ظاهر حیوان کاملا طبیعی است.

رییس مرکز مدیریت بیماری های واگیر وزارت بهداشت ادامه داد: بیماری تب کریمه کنگو می تواند به صورت مستقیم از دام به انسان و یا از طریق گزش انسان توسط کنه آلوده منتقل شود، اکثر موارد این بیماری در افرادی دیده می شود که با دام سروکار داشته اند. چراکه بیماری تب کریمه کنگو از طریق گزش دام توسط کنه آلوده ایجاد می شود.  

وی افزود: راه دوم انتقال بیماری از طریق تماس با ترشحات بدن حیوان آلوده است. این بیماری از طریق تماس با خون حیوانات، ترشحات بدنی هنگام ذبح در کشتارگاه ها و یا در فرآیندهای بعد از ذبح حیوان، حتی در قصابی ها، ممکن است فرد را مبتلا کند. چنانچه از گوشت های مورد تایید سازمان دامپزشکی استفاده نشود، احتمال انتقال بیماری زیاد است.

گویا گفت: موارد بیماری هرچند در کشور کم است، اما موضوع مهم، خطرناک بودن بیماری است، بیماری تب کریمه کنگو جان فرد مبتلا را به شدت در معرض تهدید جدی قرار می دهد و اگر به موقع اقدامات مراقبتی و درمانی صورت نگیرد، تا حدود ۳۰ درصد موارد مبتلا می تواند منجر به مرگ شود.

رییس مرکز مدیریت بیماری های واگیر وزارت بهداشت یادآور شد: از ابتدای سال جاری تاکنون ۵۴ مورد ابتلا به این بیماری مشاهده شده است که تمامی موارد تحت مراقبت و درمان قرار گرفته اند، ۵ نفر از افراد مبتلا شده نیز علیرغم انجام اقدامات درمانی، جان خود را از دست دادند.

وی اظهار کرد: اکثر موارد بیماری تاکنون در تمام طول سال هایی که این بیماری شناسایی شده است، مربوط به استان های مرزی کشور و به خصوص سیستان و بلوچستان بوده و امسال هم از ۵۴ مورد یاد شده، ۱۴ مورد مربوط به استان سیستان و بلوچستان بوده است و ۳ مورد از ۵ مورد فوت شده نیز مربوط به استان سیستان و بلوچستان است.

گویا ادامه داد: در استان گیلان هم که در سال های گذشته موارد معدودی از این بیماری دیده شده بود، استان گیلان در سال جاری، تاکنون ۱۴ مورد ابتلا به بیماری تب کریمه کنگو داشته که یک مورد منجر به فوت شده است، در راستای کنترل و درمان بیماری در هر دو استان تلاش های جدی صورت گرفته است، لازم است اقدامات کنترلی، تشدید شود.

رییس مرکز مدیریت بیماری های واگیر وزارت بهداشت با تاکید بر تشدید مراقبت های بهداشتی، گفت: اگر این نکات بهداشتی کاملارعایت نشود، شانس ابتلای به بیماری افزایش پیدا می کند، زیرا ظاهر دام به هیچ عنوان نمی تواند نشان دهنده وجود بیماری در حیوان باشد.

وی تصریح کرد: یکی از اقدامات بسیار مهم در کشتارگاه ها این است که وقتی دام به کشتارگاه سپرده شد تا ذبح شود، حداقل ۲۴ ساعت در یک فضای مخصوص نگه داری شود که به آن فضای پیش سرد گفته می شود، زیرا این اقدام باعث می شود که ویروس در بدن دام از بین رود و بعد از آن به بازار عرضه می شود. در صورتیکه اگر ذبح دام در کنار خیابان ها و جاده ها باشد و توسط مردم عادی انجام شود، چنین امکانی برای نگهداری وجود نداشته و جان کسی که با این دام سروکار دارد، مورد تهدید قرار می گیرد.

گویا درخصوص سایر روش هایی که ممکن است بیماری تب کریمه کنگو را منتقل کند، اشاره کرد و گفت: از دیگر راه های انتقال این بیماری، تماس با ترشحات بدنی فرد مبتلا به سایر افراد و کادر درمان به خصوص پزشکان و پرستاران است.

رییس مرکز مدیریت بیماری های واگیر وزارت بهداشت درخصوص علائم بیماری بیان کرد: در بدو مراجعه بیمار به پزشک، علائم بیماری مشابه چند بیماری دیگر است و نمی توان در همان وهله اول، بیماری را به طور قطعی تشخیص داد و بعد از انجام آزمایش که حداقل ۲۴ تا ۴۸ ساعت طول می کشد، تکلیف بیمار مشخص می شود، در این مدت اگر رعایت نکات فردی بهداشتی رعایت نشود، ممکن است افراد دیگری نیز به این بیماری مبتلا شوند.

وی با اشاره به اینکه این موارد در سال های گذشته چندین نوبت در کشور ما رخ داده است، افزود: به همین دلیل وزارت بهداشت برای این موضوع اهمیت ویژه ای قائل است و آموزش همکاران در بیمارستان ها و بخش های بهداشتی یکی از مهمترین اقداماتی است که توسط وزارت بهداشت و دانشگاه های علوم پزشکی کشور دنبال می شود.

به گزارش وب‌دا گویا در پایان اضافه کرد: تماس با دام راه انتقال این بیماری است، بعید است که فردی بر اثر خوردن گوشت، مبتلا به این بیماری شود، به خصوص اگر گوشت خوب پخته شده باشد؛ ضمن اینکه راه اصلی ابتلا به تب کریمه کنگو تماس با کنه آلوده و ترشحات بدنی حیوان بیمار است.

پایان پیام/

مطالب مشابه