ایجاد بخش نارسایی و پیوند قلب کودکان با توافق وزارت بهداشت
به گزارش پایگاه خبری پزشکان و قانون (پالنا)، سید محمد مهدوی با اعلام این مطلب، اظهار داشت: با موافقت رییس مرکز مدیریت پیوند و امور بیماری های وزارت بهداشت، مقرر شد بخشی در بیمارستان قلب شهید رجایی ایجاد شود تا کودکان لیست انتظار و گیرندگان اعضا بتوانند در بخش بیمارستان با عنوان بخش نارسایی و پیوند قلب کودکان تحت نظارت و درمان قرار گیرند.

مسئول بخش پیوند قلب اطفال بیمارستان شهید رجایی تهران ادامه داد: در حال حاضر 11 کودک یک تا 14 ساله در بیمارستان قلب شهید رجایی تهران با شرایط نه چندان خوبی در لیست انتظار پیوند اعضا هستند که همه آنها به داروهای وریدی وابسته هستند و اگر این داروها قطع شود، حوادث ناگواری برای آنها رخ می دهد و کف قلب برخی از این کودکان، لخته تشکیل شده که علائم خوبی نیست.

مهدوی با اشاره به روند فرهنگسازی اهدای عضو در کشور گفت: برای پاسخ به نیازهای تعداد زیادی افراد در لیست انتظار اهدای عضو و همچنین استفاده از اعضای قابل پیوند افرادی که آنها را از دست می دهیم، نیاز به همت جمعی وجود دارد که مجددا روند اهدای عضو از بیماران دچار مرگ مغزی، شدت بگیرد.

وی یکی از مهمترین مسائل در پیوند اعضا را زمان برداشت، انتقال و پیوند عضو دانست و افزود: اگر به آمارهای وزارت بهداشت توجه کنیم، می بینیم که در سال گذشته و در طول 3 گذشته، یک و نیم برابر افرادی که پیوند می شوند را در لیست انتظار پیوند عضو از دست می دهیم و شاید کمتر به این توجه می شود.

مسئول بخش پیوند قلب اطفال بیمارستان شهید رجایی تهران تاکید کرد: درست است که مرگ برای هر انسانی رخ می دهد، اما برای کودکان سخت و دشوارتر است البته هیچ گاه ما از خدا نمی خواهیم که اهداکننده عضو یا اعضایی پیدا شود بلکه همیشه می گوییم که امیدواریم خانواده هایی که فرزندان یا اعضای آنها دچار مرگ مغزی شده اند، از صمیم قلب رضایت داشته باشند تا اعضای بدن آنها به نیازمندان، اهدا شود.

مهدوی گفت: اطفال بدحال نسبت به بزرگسالان بدحال برای پیوند قلب در اولویت قرار دارند و این توسط یکی از بزرگان پیوند اعضا در جهان نیز تایید شده است اما در برخی موارد ممکن است بیماران بزرگسال نیازمند پیوند قلب، در شرایط به مراتب بدتری نسبت به اطفال قرار داشته اند که تصمیم به اهدای قلب به بیمار بزرگسال بدحال گرفته می شود اما در شرایط برابر، اطفال برای پیوند قلب، در اولویت قرار دارند.

وی اظهار کرد: خوشبختانه با همکاری اداره کل پیوند وزارت بهداشت و سازمان اورژانس کشور، اخیر پیوند قلب موفق در بیمارستان قلب شهید رجایی انجام شد و قلب بیمار مرگ مغزی شده در بیمارستان رازی رشت در مدت 50 دقیقه به بیمارستان قلب شهید رجایی منتقل و به ریحانه محبی، کودک 14 ساله پیوند شد.

به گزارش وب‌دا مسئول بخش پیوند قلب اطفال بیمارستان شهید رجایی تهران در پایان اضافه کرد: این بیمار سال گذشته در یکی از مراکز درمانی، تحت عمل جراحی قلب قرار گرفته بود و بعد از آن دچار نارسایی قلب و به این بیمارستان ارجاع شد و مدتی در لیست انتظار قرار داشت و چندین بار قلب برای پیوند به او انجام شد اما چون شرایط قلب، مناسب نبود این عمل انجام نشد اما بالاخره قلب یک بیمار 16 ساله مرگ مغزی شده رشتی به وی پیوند شد و خوشبختانه ریحانه محبی، پس از 12 روز که بستری و عمل شده بود، ترخیض شد.

پایان پیام/

مطالب مشابه