برای نخستین بار در دنیا بیمار مبتلا به نقص گیرنده یک اینترفرون آلفا شناسایی شد
به گزارش پایگاه خبری پزشکان و قانون (پالنا)، افشین شیرکانی گفت: افرادی که به این بیماری مبتلا هستند در مقابل برخی از ویروس‌ها مانند سرخک، تب زرد و یا واکسن‌هایی که حاوی این نوع ویروس‌های تضعیف شده و زنده هستند دچار التهاب مغزی می‌شوند که در موارد شدید می‌تواند به مرگ بیمار منجر شود.

این فوق تخصص آسم و آلرژی و بیماری‌های نقص ایمنی دانشگاه علوم پزشکی بوشهر ادامه داد: با تشخیص و درمان به‌موقع این بیماری، این افراد می‌توانند از یک زندگی سالم برخوردار باشند، بدن انسان برای مقابله با ویروس‌ها و میکروب‌ها به یک سیستم ایمنی سالم نیاز دارد، نقص سیستم ایمنی از معدود بیماری‌هایی هستند که هنوز در دنیا به خوبی شناخته نشده‌اند.

وی افزود: شناخت و درمان زودهنگام این نوع بیماری برای ادامه حیات بیماران ضروری است، پژوهش‌ها نشان می‌دهد از هر ده هزار نفر یک تن به بیماری‌های نقص ایمنی مبتلا می‌شود.

شیرکانی گفت: بدن انسان برای مقابله با ویروس‌ها به انواع اینترفرون ها نیاز دارد؛ اختلالات اینترفرون هاو گیرنده‌های آن‌ها هنوز به خوبی در دنیا شناخته نشده است و پزشکان در مورد این‌گونه بیماری‌ها هنوز اطلاعات کمی دارند.

این فوق تخصص آسم و آلرژی و بیماری‌های نقص ایمنی خاطرنشان کرد: نتیجه این پژوهش در یکی از معتبرترین مجلات پزشکی آمریکا به نام JEM در ماه جاری میلادی چاپ شده است.

به گزارش ایسنا، برای اولین بار در دنیا در بخش تحقیقات آلرژی و ایمونولوژی دانشگاه علوم پزشکی بوشهر و با همکاری مرکز پژوهش‌های ژنتیک انسانی دانشگاه راکفلر آمریکا، دانشگاه لوآن بلژیک و دانشگاه سوربن پاریس، دکتر افشین شیرکانی فوق تخصص آلرژی و بیماری‌های نقص ایمنی و عضو هیأت علمی دانشگاه موفق به شناسایی و کشف بیماری نقص گیرنده یک اینترفرون آلفا شد.

شیرکانی و همکاران وی علاوه بر شناسایی و کشف این بیماری، نشان دادند که "ژن‌درمانی" به عنوان یک روش قطعی و نهایی در درمان این بیماران می‌تواند بسیار مفید باشد.

پایان پیام/

مطالب مشابه