ضرورت ورود هدفمند ایران به حوزه تحقیقاتی جهان در زمینه میکروبیوم
به گزارش پایگاه خبری پزشکان و قانون (پالنا)، رضا ملک‌زاده در "سمپوزیوم میکروبیوم ایران" که به مناسبت روز جهانی میکروبیوم دربیمارستان شریعتی تهران برگزار شد، گفت: بدن انسان، مجموعه عظیمی از میکروبهاست و بیش از ۱۰۰ تریلیون میکروب فقط در روده انسان سالم قرار دارد و این میزان، ۱۰ برابر تعداد سلول‌های بدن است.

معاون تحقیقات و فناوری وزیر بهداشت ادامه داد: درحالی که انسان ۲۳ هزار ژن بیان شده دارد، میکروبیوم‌ها سه میلیون و ۳۰۰ هزار ژن دارند و ۱۵۰ برابر بزرگتر از ژنوم انسان هستند.

ملک‌زاده در مقدمه سخنرانی خود که به اهمیت فوق‌العاده نقش میکروبیوم‌ها و تاثیر شگرف آنها در بدن انسان اشاره داشت، گفت: میکروبیوم‌ها را می‌توان یکی از اعضای بدن تلقی کرد، وزن میکروبیوم‌ها در بدن انسان، حدود یک کیلوگرم است و ۴ گروه بزرگ را تشکیل می‌دهند و این چهار گروه، به شاخه‌های متعددی تقسیم می‌شوند.

وی ضمن یادآوری سابقه شکل‌گیری تحقیقات بر روی میکروبیوم‌ها به‌ویژه طی دو دهه گذشته، به رشد عظیم و روزافزون تحقیقات طی این مدت اشاره و بر همین اساس تاکید کرد: بسیار مهم است که بدانیم چه چیزی ترکیب میکروب‌های بدن را تعیین می کند و محل زندگی، نحوه تغذیه، شیر مادر، ورزش، سن، مصرف آنتی‌بیوتیک‌ها همگی در این زمینه تعیین‌کننده هستند.

رییس پژوهشکده بیماری‌های گوارش و کبد دانشگاه علوم پزشکی تهران گفت: میکروبیوم‌ها در تعامل همیشگی با بدن انسان هستند و لازم است نقش آنها در بیماری‌ها در نظر گرفته شود و در این صورت می‌توانیم به نتایج ارزشمندی در تحقیقات مرتبط با بیماری‌ها دست یابیم.

ملک‌زاده تصریح کرد: وقوع بی‌نظمی در میکروبیوم‌ها، منشأ بسیاری از بیماری‌های غیرواگیر همچون سرطان‌ها، بیماری‌های قلبی عروقی، دیابت، سندرم متابولیک و به‌ویژه بیماری‌های گوارش است، چنانچه می‌دانیم هم اکنون ۱۰ درصد ایرانی‌ها مبتلا به دیابت و ۳۰ درصد در مرحله پیش‌دیابت هستند، ۲۰ درصد ایرانی‌ها نیز طی ۱۵ تا ۲۰ سال آینده مبتلا به دیابت خواهند شد، چاقی و اضافه وزن به عنوان منشا بسیاری از بیماری‌ها، در ایران شدیداً در حال افزایش است و ما مجبور به درک نقش میکروبیوم و ورود به تحقیقات این حوزه هستیم. به عنوان مثال، ما با تنظیم میکروبیوم‌ها می‌توانیم با چاقی در حال شیوع، مبارزه کنیم.

وی افزود: موضوعات بسیار جالبی در تحقیقات میکروبیوم‌ها در آینده مطرح خواهد شد، تحقیقات میکروبیوم‌ها در حوزه منطقه‌ای به دلیل تفاوت میکروبیوم‌ها در مناطق مختلف، نتایج بهتری خواهد داشت.

به گزارش ایرنا معاون وزیر بهداشت در پایان خواستار توجه محققان کشور و نیز پژوهشگران حوزه گوارش به تحقیقات در زمینه میکروبیوم‌ها و افزایش همکاری‌ها در زمینه این تحقیقات با محققان علوم پایه شد.

روز جهانی میکروبیوم، امسال با شعار مقابله با مقاومت آنتی بیوتیکی برگزار شد.

پایان پیام/

مطالب مشابه