واردات دارو‌های طبیعی از ۲۲ میلیون یورو به هفت میلیون یورو رسیده است
به گزارش پایگاه خبری پزشکان و قانون (پالنا)، مهناز خانوی در نشست خبری هفتمین همایش طلای سبز اظهار کرد: اداره دارو‌های طبیعی و سنتی برای ایجاد ارتباط با صنعت و دانشگاه به عنوان نهاد سیاست گذار و نظارتی، از مسائل و مشکلات واردات و صادرات با خبر است و مشکلات بر طرف نخواهد شد مگر اینکه در فضایی که تولیدکنندگان امکان عرضه محصولات و مشکل را دارند این چالش‌ها مطرح شود.

مدیر کل امور فرآورده‌های طبیعی، سنتی و مکمل سازمان غذا و دارو ادامه داد: به دنبال آن هستیم در همایش طلایی سبز دور‌های آموزشی برگزار کنیم تا مسائل و مشکلات روز تولید کنندگان داخلی مطرح شود و امسال که به ویژه سال رونق تولید است باید به تولیدکنندگان بیشتر کمک کرد، اگر بازار واردات را محدود می‌کنیم موظف هستیم که محصول با کیفیت ارائه کنیم و تولیدکنندگان باید منبع آموزشی مناسبی برای رشد و رونق تولید داشته باشند.

وی افزود: سخنرانی‌ها به دنبال ارتباط صنعت و دانشگاه چیده شده است تا به هم نزدیک شوند، اما هنوز دانشگاه و صنعت در تولید همسو نشده اند و وظیفه ماست که این نزدیکی را ایجاد کنیم، در این همایش برای تمام رشته‌های تخصصی داروسازی، متخصص تغذیه و پزشکان امتیاز بازآموزی در نظر گرفته شده است همچنین پرسش و پاسخ در هر پنل داریم و ١٠٩ مقاله مورد پذیرش قرار گرفته است.

خانوی گفت: صنعت گیاهان دارویی در بین صنایع مهجور مانده است و تولیدکنندگانی مجوز حضور دارند که محصولات آن‌ها مجوز تولید از سازمان غذا و دارو داشته باشند، استارتاپ‌ها نیز برای نخستین بار نقش فعالی در همایش طلایی سبز دارند تا بتوانیم گامی بهتر برداریم.

مدیر کل امور فرآورده‌های طبیعی، سنتی و مکمل سازمان غذا و دارو از کاهش واردات دارو‌های گیاهی خبر داد و گفت: واردات دارو‌های طبیعی از ٢٢ میلیون یورو به هفت میلیون یورو رسیده در شرایطی که واردات ماده اولیه ٧ برابر شده است و ما ١٧ میلیون یورو واردات ماده اولیه در سال گذشته داشتیم و مواد اولیه‌ای وارد می‌شوند که امکان تولید آن‌ها در داخل کشور نیست.

وی یادآور شد: در شروع سال ٩٨ به طور تقریبی تمام تولیدکنندگان اعلام کردند که سال ٩٧ برای تولیدکنندگان دارو‌های گیاهی بسیار موفق بوده است و سال ٩٨ به‌طورقطع سال بهتری خواهد بود و این پیش بینی از روی عملکرد چهار ماهه نخست سال حاصل شده است.

به گزارش باشگاه خبرنگاران جوان خانوی در پایان اضافه کرد: واردات دارو‌ها و محصولات آرایشی و بهداشتی گیاهی ممنوع شده است و به عنوان مثال کرمی گیاهی نیست که تولید شود و در بازار طرفدار نداشته باشد، صنعت دارو‌های گیاهی روز‌های طلایی در پیش دارد و صنعت گران این حوزه بحران تحریم را به فرصت تبدیل کرده‌اند.

گفتنی است بیش از ۵٠ شرکت تولیدکننده گیاهان دارویی و طبیعی در هشتمین همایش طلای سبز حضور دارند و چند داروی گیاهی رونمایی می‌شوند.

پایان پیام/

مطالب مشابه