وظیفه حاکمیتی ما تامین دارو است
به گزارش پایگاه خبری پزشکان و قانون (پالنا)، در روزهای اخیر موضوع جمع آوری داروی لوزارتان مربوط به یکی از شرکت‌های داخلی که ماده اولیه آن از هند تأمین می‌گردید، واکنش‌های زیادی در فضای مجازی داشته است. اما، مهم‌ترین نکته در این بین، اعتماد بیماران و مردم به داروی تولید داخل است که نباید اجازه بدهیم خدشه‌ای بر آن وارد شده و باعث تضعیف صنعت داروسازی کشور شود.

از وقتی سعید نمکی بر مسند وزارت بهداشت قرار گرفته است، یکی از شعارهای اساسی او، حمایت از صنعت داروسازی کشور است. به طوری که در هر برنامه و سخنرانی با محوریت دارو، مدام این جمله را تکرار کرده است که اجازه نمی‌دهم صنعت داروسازی کشور لگد مال شود.

سه روز قبل بود که غلام حسین مهرعلیان سرپرست اداره کل دارو و مواد تحت کنترل سازمان غذا و دارو، از ریکال بین المللی داروی لوزارتان خبر داد و گفت: پیرو دریافت گزارش مراکز بین‌المللی مبنی بر وجود ناخالصی NMBA در ماده مؤثر لوزارتان تولیدی شرکت HETERO کشور هند قرص لوزارتان ۵۰ میلی گرمی و قرص ترکیبی لوزارتان پتاسیم / هیدروکلرو تیازید ۵۰/۱۲.۵، ۱۰۰/۱۲.۵ میلی گرم، ۱۰۰/۲۵ میلی گرمی و ۱۰۰/۱۲۵ میلی گرم "تمامی سری ساخت‌های با منبع فوق" یک شرکت تولید کننده داخل جمع آوری می‌شود.

به دنبال انتشار این خبر، پایگاه اطلاع رسانی سازمان غذا و دارو، خبر دیگری را منتشر کرد مبنی بر هشدار به شرکت های دارویی کشور که اگر به تعهدات خودشان عمل نکنند، با آنها برخورد خواهد شد و تنبیهاتی برای شرکت های دارویی کم کار در نظر گرفته شده است.

اداره کل دارو و مواد تحت کنترل سازمان غذا و دارو اعلام کرد: پروانه اقلام دارویی که صاحبان آنها "اعم از تولیدی و وارداتی" اقدام به تامین دارو طبق تعهدات خود نکنند، با کسب مجوز از کمیسیون قانونی ساخت، غیر فعال شده و اقدامی در خصوص تخصیص سهمیه بازار و ارز و تمدید پروانه آنها صورت نخواهد گرفت.

شاید به دنبال همین اتفاق ناگوار در بازار دارویی کشور بود که غلام حسین مهرعلیان سرپرست اداره کل دارو و مواد تحت کنترل سازمان غذا و دارو، در جلسه رؤسای ادارات حوزه اداره کل دارو و مدیران شرکت‌هایی دارویی، با اشاره به اینکه حمایت از تولید داخل یکی از برنامه‌های ویژه و در اولویت سازمان غذا و دارو محسوب می‌شود، گفت: در این راستا به منظور شناخت مشکلات و چالش‌های شرکت‌های تولیدکننده، تصمیم گرفتیم هر هفته از گروه‌های دارویی بازدید و از نزدیک در جریان مسائل آنها قرار بگیریم.

مهرعلیان از برنامه سازمان غذا و دارو، برای حرکت به سوی افزایش تأمین داروهای مورد نیاز بازار دارویی کشور از داروهای تولید داخل برای ۶ ماهه دوم سال خبر داد و افزود: یکی از نگرانی‌ها در تامین بازار داخلی عدم پایبندی به تعهدات تولیدی از سوی شرکت‌های تولید داخل است، البته این عدم پایبندی بیشتر به دلیل مسائل و مشکلاتی است که شرکت‌ها با آنها مواجه هستند.

وی اظهار کرد: وظیفه حاکمیتی ما تامین داروست و ما باید داروی سالم، با کیفیت، با هزینه مناسب را در زمان مناسب تامین کنیم.

در حالی که سازمان غذا و دارو، اخیراً واردات ۶۰ قلم داروی خارجی به کشور را ممنوع کرده است، به نظر می رسد برای حمایت از صنعت داروسازی کشور، شفاف سازی از ابهامات پاسخ داده نشده، ضروری به نظر می رسد، اگر قرار است که بیماران ما از داروهای تولید داخل استفاده کنند، نباید اجازه دهیم که جایگاه صنعت داروسازی کشور به صرف قصوری که یک شرکت داخلی مرتکب می شود، لگد مال گردد.

قطع به یقین، شرایط تحریم و مشکلات ارزی برای تامین داروهای مورد نیاز از طریق واردات، این نکته را در اذهان و افکار عمومی متبادر می سازد که داروی تولید داخل می تواند مشابه داروهای خارجی، از کیفیت بالایی برای استفاده بیماران برخوردار باشد. لذا. لازم است که وزارت بهداشت و سازمان غذا و دارو، تمام توان و تلاش خود را صرف حمایت از صنعت داروسازی کشور نموده و اجازه ندهند شرکت های متخلف، باعث تضعیف جایگاه صنعت داروسازی کشور در نزد مردم و بیماران شود.

به گزارش مهر به نظر میرسد در این مقطع باید تمام نظرات کارشناسی و دقیق باشد و دامن زدن به شایعات فضای مجازی قطعاً به نفع بیماران نخواهد بود. این روزها برای دست یابی به اخبار رسمی و نتایج و بررسی های دقیق کارشناسی باید تنها به منابع موثق رجوع داشت و نباید به شایعات فضای مجازی توجه کرد

پایان پیام/

مطالب مشابه