کمبود دارو در بازار، زیر نیم درصد است
به گزارش پایگاه خبری پزشکان و قانون (پالنا)، ایرج حریرچی با تاکید بر اهمیت نیاز داروئی مردم برای مسئولان خاطرنشان کرد: در وزارت بهداشت حدود 3500 قلم دارو لیست شده است که حتی اگر یک قلم دارو کم باشد از نظر ما مسئله‌ای مهم تلقی می‌شود. با این وجود در بازار امروز جهان حتی در کشورهای برخوردار اروپائی، تا یک درصد کمبود دارو اجتناب‌ناپذیر تلقی می‌شود. این بدلیل خصوصیتی است که امروز بازار دارو در جهان دارد.

معاون کل وزارت بهداشت ادامه داد: تا الان هیچ کمکی از لحاظ ارزی از اروپایی‌ها و هیچ کشور دیگری در طرف‌ قراردادمان با  برجام نداشته‌ایم. دارو و تجهیزات هم با تمام مشکلاتی که سایر تجهیزات یا اقلام مواجهند، مواجه هستند و با همان معضلات جابه‌جایی ارز درگیر هستیم و هنوز هیچ تسهیلاتی برای انتقال ارزی ایجاد نکرده‌اند.

حریرچی گفت: در رابطه با داروهای اعصاب و روان می‌توان گفت به میزانی که بیمه‌ها سایر داروها را پوشش می‌دهند، آنها را نیز پوشش می‌دهند. بیش‌تر از متوسط نیاز داروهای اعصاب و روان تحت پوشش بیمه هستند، اما داروهای جدیدی که تحت لیست داروئی ما نیستند و همچنین داروهای خارجی که پزشکان تجویز می‌کنند و بعضا بیماران سلیقه‌ای می‌خواهند استفاده کنند، تحت پوشش بیمه قرار نمی‌گیرند و جزو لیست بیمه ما قرار ندارند. ما داروئی که تولید داخل است را تحت پوشش بیمه قرار می‌دهیم. اگر بیماری بخواهد از داروی خارجی استفاده کند، پرداخت ما به التفاوت آن به عهده خودش است.

به گزارش ایلنا وی در پایان با تاکید بر استاندارد بالای داروهای تولید داخل اظهار کرد: داروهای تولید داخل کاملا استاندارد لازم را دارند و ما بر اساس اصول اقتصاد مقاومتی و حمایت از تولید داخل باید داروی ایرانی را استفاده کنیم. خیلی از این داروهایی که به عنوان خارجی در بازار هستند، هندی‌اند و فقط به صرف خارجی بودن باور داریم که تاثیر بیشتری می‌گذارند. این یک قضاوت از پیش تعیین شده است و هیچ تاثیر مازادی جز حرف پزشک که قبلا تاکید کرده که این دارو خارجی است، ندارد.

پایان پیام/

مطالب مشابه