ابلاغ آیین‌نامه شرکت‌های تسهیل‌گر گردشگر سلامت
به گزارش پایگاه خبری پزشکان و قانون (پالنا)، قاسم جان بابایی در ویدئوکنفرانسی که با محوریت گردشگری سلامت در مراکز درمانی و شیوه اخذ مجوز جهت پذیرش بیماران خارجی با حضور معاونین درمان و مسئولان ادارات صدور پروانه و دفاتر توریسم سلامت معاونت درمان دانشگاه های علوم پزشکی کشور برگزار شد، افزود: متاسفانه پیش از این، حوزه گردشگری سلامت با دلالانی مواجه بوده که با توجیه مالی و به دلیل کسب سود هنگفت، بیماران را از کانال‌های نامشخصی وارد کشور کرده و به مراکز درمانی  که حتی حداقل نیازهای یک گردشگر سلامت را ندارند، ارجاع می دادند.

معاون درمان وزارت بهداشت ادامه داد: همچنین عدم ساماندهی حوزه گردشگری به صورت سیستماتیک در کشور موجب شده بود گردشگری سلامت موفقیت چندانی نیابد. اما امروز از طریق ابلاغ آیین نامه شرکت های تسهیل گر گردشگر سلامت، امکان این حوزه فراهم خواهد شد.

وی افزود: سرمایه پزشکی کشور محصول سال‌ها تلاش جامعه پزشکی است. ایران جایگاه بسیار مناسبی در حوزه بین‌المللی از لحاظ پزشکی و دارا بودن تکنولوژی‌های به روز دارد و در زمینه‌هایی همچون ناباروری و  پیوند عضو، یکی از سرآمدترین کشورهای دنیا محسوب می شود.

جان بابایی گفت: از جمله اقدامی که سال گذشته در زمینه تسهیل امور گردشگری صورت گرفت، تعیین تعرفه و نحوه تبادل ارز بوده است. براساس تفاهم نامه با بانک مرکزی تمامی بانک های موجود در مراکز درمانی می توانند به عنوان فرآیند، تبدیل ارز را برای بیماران خارجی انجام دهند.

معاون وزیر بهداشت درخصوص عملکرد دانشگاه ها در این حوزه افزود: دانشگاه ها در راستای ارتقای خدمات گردشگری سلامت موظفند از تمام پتانسیل خود بهره گیرند و بهترین مراکز و پزشکان را برای ارائه خدمات به بیماران خارجی مشخص کنند.

وی اظهار کرد: همچنین دانشگاه ها می توانند با شناسایی استارت آپ ها جهت انجام امور تبلیغاتی در کشورهای هدف، موفق تر عمل کنند؛ چراکه مردم کشورهای دیگر به دلیل ضعف در معرفی، قابلیت های پزشکی ایران و پیشرفت های موجود را نمی شناسند.

به گزارش وب‌دا جان بابایی در پایان اضافه کرد: احیای گردشگری سلامت موجب رونق سایر عرصه های اجتماعی خواهد شد و این مهم، نیازمند تلاش جمعی و کار تیمی است. همچنین رونق این صنعت بخش ارزآوری و بهبود اشتغال را نیز موجب می شود.

پایان پیام/

مطالب مشابه