حمایت‌های دارویی سازمان بهداشت جهانی با کمک دولت ژاپن به مناطق سیل‌زده
به گزارش پایگاه خبری پزشکان و قانون (پالنا)، کمک مالی دولت ژاپن که معادل ۷۰۰ هزار دلار است، سازمان جهانی بهداشت را در حمایت از وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی برای تامین و ارائه بهتر و موثرتر تجهیزات پزشکی و خدمات بهداشتی به مراکز درمانی اعم از مراکز دایم، موقت و سیار موجود در کشور یاری خواهد کرد. این اقدامات، شامل حمایت سیستم سلامت برای بهبود نظام مراقبت بیماری‌ها و ایجاد پایگاه‌های دیده ور برای گزارش دهی بیماری هاست.

سازمان جهانی بهداشت با همکاری وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی جمهوری اسلامی ایران با استفاده از این بودجه اقدام به تهیه واکسن بیماری‌های مخلتف از جمله هپاتیت "ای"، وبا و سایر بیماری‌های قابل پیشگیری از طریق واکسن می‌کند، بودجه اهدایی دولت ژاپن همچنین برای آموزش تیم‌های واکنش سریع برای پیشگیری، شناسایی و پاسخ به موقع و موثر به طغیان احتمالی بیماری‌های واگیر اپیدمیک صرف خواهد شد.

کریستف هملمن نماینده سازمان جهانی بهداشت در جمهوری اسلامی ایران طی بازدیدی رسمی از سفارت ژاپن در تهران ضمن اعلام قدردانی از حمایت به موقع مردم ژاپن در زمانی که به شدت به آن نیاز است، گفت: سیل‌های اخیر نه تنها باعث آسیب به منازل و زیرساخت‌های موجود در ۱۷ استان شد و بیشتر آسیب دیده از سیل در کشور شده است، بلکه تعداد قابل توجهی از مراکز ارائه خدمات درمانی را نیز به صورت کامل یا جزئی از چرخه خدمات رسانی خارج کرده است، این شرایط موجب ایجاد محدودیت در دسترسی بیماران به خدمات پزشکی و بهداشتی ضروری در مناطق آسیب دیده شده است.

وی افزود: حمایت ملت ژاپن از سازمان جهانی بهداشت و مردم ایران در توسعه و ارتقاء خدمات بهداشتی درمانی در وضعیت موجود تاثیر به سزایی خواهد داشت.

میتسوگو سایتو، سفیر ژاپن در جمهوری اسلامی ایران نیز تاکید کرده است که دولت ژاپن انتظار دارد این پروژه که در حمایت از تلاش‌های دولت جمهوری اسلامی ایران در راستای پاسخ به شرایط اضطرار و فاز بازیابی است، با موفقیت انجام شود.

به گزارش ایرنا در اواخر اسفند سال ۱۳۹۷ مناطق وسیعی از ایران تحت تاثیر سیلاب قرار گرفت و بیش از ۱۰ میلیون نفر در مناطق سیل زده نیاز به کمک و امداد رسانی داشته که از این تعداد بیش از ۲ میلیون نفر، شامل ۱۶۱ هزار نفر با آسیب پذیری بالا، نیازمند به کمک‌ها و خدمات بهداشتی هستند.

در فروردین سال ۱۳۹۸ درطی فرایند سریع پاسخ به شرایط اضطرار، سازمان جهانی بهداشت محموله‌ای شامل اقلام و تجهیزات پزشکی ضروری برای کشور جمهوری اسلامی ایران به منظور رسیدگی به نیازهای بهداشتی رو به افزایش هزاران نفر مردم آسیب دیده از سیل در استان‌ها، به وسیله هواپیما وارد کشور کرد. این تجهیزات شامل بسته‌های مورد نیاز برای درمان بیماران تروما، بسته‌های حاوی دارو و تجهیزات پزشکی اورژانس، کنترل بیماری وبا و بیماری‌های غیرواگیر و سایر اقلامی است که توسط وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی اعلام نیاز شده بود.

پایان پیام/

مطالب مشابه