دانشگاه ها در جذب دانشجویان نخبه نقش آفرینی کنند
به گزارش پایگاه خبری پزشکان و قانون (پالنا)، سعید نمکی در نشست جمع بندی سفر دو روزه خود به استان کرمان افزود: کشوری به سمت توسعه انسانی پیش خواهد رفت که بتواند نیروی انسانی خود را به سمت سرمایه انسانی سوق دهد و سوال اساسی در کشور ایران این است که به چه میزان دانشگاه ها در این زمینه توانایی دارند و چگونه عمل کرده اند.

وزیر بهداشت با تأکید بر لزوم بازنگری در شیوه تربیت نیروی انسانی در دانشگاه های کشور تصریح کرد: متأسفانه تربیت نیروی انسانی در کشور ما براساس مؤلفه های اجتماعی و ضروریات اخلاقی صورت نمی گیرد و در اشاعه فرهنگ ناب ایرانی و اسلامی برای جوانان موفق نبودیم که امیدوارم خداوند این کوتاهی را بر مسئولین ببخشد.

نمکی گفت: در عرصه فرهنگی و رفاهی برای دانشجویان کم گذاشته ایم و همین کمبودها باعث شده است جوان امروزی در حین تحصیل برای رفتن از این کشور تلاش کند، متأسفانه ما برای تربیت نیروی انسانی زیاد هزینه می‌کنیم و بی‌جهت میزان زیادی نیروی فوق تخصص فارغ التحصیل می شوند بدون آنکه تجهیزات مورد نیاز برای کار آن‌ها تأمین شود.

وی افزود: پژوهش‌های موجود در دانشگاه‌ها باید گرهی از مشکلات کشور و مردم را حل کند، بخشی از تزهای دانشجویی مطلوب نیست و هیچ کجای دنیا با مقاله و افزایش سرانه مقالات، توسعه نیافته است بلکه مقاله باید به ارائه خدمت و محصول منجر شود، در بحث اقتصاد سلامت نیازمند پژوهش های جدی هستیم که تاکنون به این موضوع زیاد پرداخته نشده است؛ هرچند شرکت های دانش بنیان اقداماتی در این زمینه انجام داده‌اند ولی کافی نیست.

وزیر بهداشت خاطرنشان کرد: امروز دانشگاه ها باید به شدت در جذب دانشجویان نخبه نقش آفرینی کنند و در آنها علاقه وافری به ایران به وجود بیاورند. در برخی موارد، متاسفانه دانشجویان به قدری از ما بی مهری و کم لطفی می بینند که بیشتر مشتاق مهاجرت می شوند.

نمکی از بیماری های غیر واگیر به عنوان یکی از چالش های مهم نظام سلامت در اکثر کشورهای دنیا یاد کرد و افزود: ایران کشوری با تنوع اقلیمی و بیماری است و البته نمی توانیم و نباید از بیماری های واگیردار نیز غافل شویم و در استان کرمان نمی توانیم چشم مان را بر روی بیماری های واگیردار و بیماری های مشترک بین انسان و دام ببندیم و فکر کنیم که بیماری های غیر واگیر، چالش عمده این استان است.

وی استان کرمان را استانی پراکنده، متنوع و دارای اقلیم های مختلف دانست و گفت: استان کرمان پردغدغه است و زمینه را برای رشد و ظهور و ایجاد انواع بیماری‌های واگیردار و غیرواگیردار دارد و از همین منظر نباید مسأله بیماری های واگیردار در استان کرمان نادیده گرفته شود.

وزیر بهداشت با اشاره به وجود تعداد زیادی از اتباع خارجی در استان کرمان ابراز کرد: متأسفانه اگر سرویس و خدمات بهداشتی و درمانی به این افراد ندهیم، از طرف سازمان‌های مختلف بین المللی تحت فشار قرار می‌گیریم و با ارائه خدمات نیز متحمل هزینه های فراوان شده ایم که بنظر می رسد سازمان ملل در این زمینه باید به ما کمک کند.

نمکی اظهار کرد: امکانات بهداشتی و درمانی موجود در استان کرمان متناسب با پراکندگی و توزیع جمعیت در استان نیست و نباید نسخه کل کشور را برای استان هایی مثل سیستان و بلوچستان و کرمان تجویز کرد.

وی با اشاره به برنامه کاری خود در وزارت بهداشت برای ایجاد ۴۰۰ خانه بهداشت سیار و کانکسی در سطح کشور برای عشایر افزود: هیچ فردی نباید در زمینه دسترسی به خدمات اولیه بهداشتی در کشور مشکل داشته باشد و ما این مدل ایجاد خانه‌های بهداشت را در روستاهای کویری و کم جمعیت استان کرمان ایجاد خواهیم کرد.

وزیر بهداشت با تأکید بر عملیاتی نمودن قول ها و تعهدات ایجاد شده در سفر دو روزه به شرق و جنوب استان کرمان اظهار کرد: جبران عقب ماندگی های استان کرمان در شاخص های بهداشتی و درمانی باید براساس اصل توسعه متوازن و با حمایت بخش خصوص صورت گیرد و در این زمینه لازم است امتیازاتی برای حضور بخش خصوصی در حوزه درمان قائل شویم.

به گزارش ایسنا نمکی در پایان با اشاره به بدهی ۱۱ هزار میلیارد تومانی بیمه تأمین اجتماعی در حوزه درمان گفت: این سازمان می‌تواند از محل فروش سهام‌هایی که در سال‌های قبل خریداری کرده، بدهی‌هایش به بخش درمان را پرداخت کند، در حال حاظر پیگیری وصول مطالبات بیمارستان‌های وزارت بهداشت هستیم، یکی از مشکلات جدی ما در وزارت بهداشت، بدهی لجام گسیخته بیمه‌ها به مراکز درمانی به دلیل عدم تطابق منابع و مصارف بوده است و منجر به ضرر و بدهی انباشته شده است.

پایان پیام/

مطالب مشابه