توسعه بهداشت و پیشگیری دومین گام طرح تحول نظام سلامت
به گزارش پایگاه خبری پزشکان و قانون (پالنا)، سعید نمکی شامگاه ۱۰ تیرماه در جلسه جمع بندی سفر به جنوب استان کرمان با حضور استاندار کرمان، اعضای هیات رئیسه دانشگاه‌های علوم پزشکی استان و نمایندگان مردم جنوب استان در مجلس شورای اسلامی گفت: حدود ۳۰ سال پیش برای ریشه کنی بیماری مالاریا در استان کرمان مخصوصا جنوب استان کرمان تا استان سیستان و بلوچستان و هرمزگان حضور مستمر داشته‌ام و باور داشته باشید پیشرفت‌هایی که امروز در این منطقه حاصل شده، هرچند آهنگ رشد زیرساخت‌های منطقه به دلیل عقب ماندگی‌های مزمن هنوز متناسب با شان منطقه نیست، اما نسبت به آن زمان‌ حیرت‌آور است.

وزیر بهداشت با اشاره به بسیج ملی کنترل فشار خون در عین حال گفت: در سال ۹۶ از ۳۸۰ هزار مرگ، ۹۷ هزار مرگ به دلیل ارتباط مستقیم با فشار خون و ۱۶۱ هزار مورد نیز به دلیل عوارض مرتبط با فشارخون بوده است؛ این درحالیست که بیش از ۴۰ درصد از مبتلایان به فشارخون، از بیماری خود اطلاع ندارند.

وی افزود: قبل از پیروزی انقلاب اسلامی، در جنوب استان از هر یک‌هزار فرزندی که متولد می‌شد، حدود ۲۵۰ نفر آنها قبل از یک‌سالگی فوت می‌کردند؛ این در حالی بود که در آن زمان متوسط مرگ نوزادان زیر یک سال کشوری بالای ۱۲۰نفر در یک‌هزار تولد زنده بود.

نمکی گفت: متاسفانه حتی شاهد بودیم که از هر ۱۰۰ هزار زن باردار در این منطقه بالای ۵۰۰ تن از آنها به سرانجام نمی‌رسید، اما امروز در سایه حضور انقلاب اسلامی شاهد پیشرفت‌های بسیار چشمگیری در این منطقه در حوزه بهداشت و درمان هستیم، اما نباید از کاستی‌های موجود در این منطقه نیز چشم بپوشیم.

وزیر بهداشت در خصوص اقدامات دولت تدبیر و امید در حوزه بهداشت و درمان گفت: دولت یازدهم و دوازهم با اجرای طرح تحول نظام سلامت و طرح توسعه زیرساخت‌های این نظام توانست خدمات ارزنده‌ای را به مناطق مختلف کشور بخصوص جنوب استان کرمان در حوزه بهداشت و درمان ارایه کند که نمونه بارز آن افتتاح تعداد قابل توجهی از پروژه‌های بهداشتی و درمانی در این دوره در این از منطقه از کشور است.

وی اضافه کرد: امروز وارد دومین گام طرح تحول نظام سلامت شدیم که آن توسعه بهداشت و پیشگیری و تقدم آن بر درمان و توسعه و تحول در زیرساخت‌های درمان سرپایی است و این موضوع در کنار زیرساخت‌هایی که در مرحله اول طرح تحول سلامت ایجاد شده، به صورت جدی دنبال خواهد شد.

نمکی به تبیین اقدامات دولت تدبیر و امید برای رساندن شاخص‌های سلامت مناطق مختلف کشور به استانداردهای روز دنیا پرداخت و اظهار کرد: امیدوارم که حرکت‌هایی مانند طرح بسیج ملی کنترل فشار خون در سطح کشور ادامه یابد و  امیدواریم با توجه به اقدام خوب دانشگاه علوم پزشکی جیرفت در اجرای این طرح، در پایان این برنامه، این دانشگاه جزو سه دانشگاه برتر در سطح کشور انتخاب شود.

وزیر بهداشت با اشاره به دلایل شروع بسیج ملی کنترل فشارخون در سطح کشور افزود: در سال ۹۶ طبق آخرین آمار مرگ و میرها، از ۳۸۰ هزار مرگ در این سال ۳۱۳ هزار مورد آن به دلیل بیماری‌های غیرواگیر بوده که از این میزان نیز ۹۷ هزار مورد به دلیل ارتباط مستقیم با فشارخون و ۱۶۱ هزار مورد به دلیل عوارض مرتبط با فشارخون بوده است. ضمن آنکه گزارشات نشان می‌دهد که امروز بیش از ۴۰ درصد از مردم از بیماری فشارخون خود اطلاع ندارند که همه این عوامل باعث شد به فکر اجرای چنین طرحی در سطح کشور باشیم.

وی اظهار کرد: در مورد تکمیل زیرساخت‌های مطرح شده در بحث تکمیل پایگاه‌های اورژانس، احداث پایگاه اورژانس هوایی، تکمیل بیمارستان‌های جنوب استان، مجوز تمدید حضور نیروهای درمانی در دانشگاه جیرفت و دیگر درخواست‌های مطرح شده، ضمن آنکه به همه مشکلات مطرح شده رسیدگی خواهد شد، به دنبال حل این مشکلات در کوتاه‌ترین زمان ممکن نیز خواهیم بود.

به گزارش ایسنا نمکی در پایان از سفر مجدد خود به استان کرمان در آینده نزدیک خبر داد و گفت: سعی می‌کنم تا دو ماه آینده سفر دیگری به شرق استان کرمان به ویژه شهرستان بم داشته باشیم.

پایان پیام/

مطالب مشابه