تاکنون بیش از ۱۱۱ هزار نمونه در بانک خون بند ناف ذخیره سازی شده است
به گزارش پایگاه خبری پزشکان و قانون (پالنا)، مرتضی ضرابی گفت: برای این بیماران ۳۰۰ بار تزریق سلول داخل نخاعی انجام شده است که امیدواریم با اعلام نتایج در پایان تابستان، مجوز ارئه خدمات به این بیماران را دریافت کنیم.سال گذشته بزرگترین طرح کارآزمایی بالینی بر روی کودکان مبتلا به فلج مغزی با همکاری مرکز کودکان شروع شده است و تا کنون ۱۳۰ بیمار فلج مغزی این خدمت درمانی بهره مند شده اند.

مدیرعامل شرکت فناوری بن‌یاخته‌های رویان جهاد دانشگاهی ادامه داد: سلول‌های بنیادی برای درمان بیش از ۷۰ بیماری پتانسیل دارند و تنها برای بیماری های خونی کاربرد ندارد و برای بیماری های غیرخونی نیز قابل استفاده است.

وی با بیان اینکه بیشترین پیوندهای انجام شده از نمونه‌های خون بند ناف برای بیماران خونی است، افزود: از این نمونه‌ها برای کودکان مبتلا به تالاسمی، انوع سرطان های خونی و نقص سیستم ایمنی استفاده می شود.

ضرابی گفت: در حوزه کودکان اوتیسم هم با نمونه‌های خون بندناف اقدامات درمانی انجام می شود که در کشورمان نیز بر روی چند بیمار اقدامات درمانی در حد تزریق انجام شده و قصد داریم این کار بزرگ را در کشور شروع کنیم، زیرا که در دنیا نتایج بسیار خوبی در استفاده از نمونه‌های خون بند ناف در فلج مغزی و اوتیسم به دست آمده است.

مدیرعامل شرکت فناوری بن‌یاخته‌های رویان جهاد دانشگاهی تصریح کرد: تاکنون بیش از ۱۱۱ هزار نمونه در بانک خون بند ناف ذخیره سازی شده که بزرگترین ظرفیت ذخیره سلولی در کشورهای خاورمیانه بوده و برای کشورمان ارزش بسیاری دارد، همچنین اطلاعات ژنتیکی ۷۰ هزار نمونه ذخیره سازی شده است.

وی تاکید کرد: اکنون فقط خون بند ناف را جمع آوری می‌کنیم در حالی که ضمایم زایمانی به طور کلی مهم هستند، به غیر از خون بند ناف، خود بند ناف، جفت و پرده های جنینی نیز قابل استفاده و فرآوری هستند، البته هر سلولی، سلول بنیادی نیست، هر سلولی که دارای توان تولید سلول مشابه خود و توان تمایز و تخصصی شدن باشد، سلول بنیادی شناخته می‌شود و این سلول‌ها دارای انواع مختلف جنینی، بالغین و خون بند ناف هستند.

ضرابی به دور ریختن خون بندناف و جفت به عنوان زباله بیولوژیک در گذشته اشاره کرد و افزود: این درحالی است که همه اینها سرشار از سلول‌های بنیادی است و در سال‌های اخیر این خون جمع آوری و ذخیره می‌شود، مغز استخوان، خون محیطی و خون بند ناف و جفت از جمله منابع سلول‌های بنیادی خون ساز هستند.

مدیرعامل شرکت فناوری بن‌یاخته‌های رویان جهاد دانشگاهی گفت: فرآیند نمونه گیری از خون بند ناف و جفت باید بلافاصله بعد از تولد نوزاد طی پنج تا ۱۰ دقیقه انجام شود، این نمونه گیری هیچ آسیبی به برای مادر و نوزاد ندارد.

وی اظهار کرد: از ۱.۵ درصد موالید کشور نمونه ها جمع آوری می شود، نمونه هایی که در کشور ما نگهداری می شود حاصل ۸۶ درصد تولدهای سزارین و ۱۴ درصد تولدهای طبیعی است و ۵۴ درصد را نوزادان پسر و ۴۶ درصد نوزدان دختر است.

ضرابی به نگهداری پنج میلیون نمونه و در بانک‌های خصوصی و ۷۰۰ هزار نمونه در بانکهای خصوصی دنیا اشاره کرد و افزود: از این تعداد برای ۳۵ هزار نفر از نمونه‌های بانک‌های عمومی و ۲ هزار نفر از بانک‌های خصوصی پیوند شده است.

مدیرعامل شرکت فناوری بن‌یاخته‌های رویان جهاد دانشگاهی تصریح کرد: خون بند ناف دارای سلول‌های بنیادی است که در درمان بیماری‌های مختلفی به کار برده می‌شود و پرده جنینی به عنوان پانسمان بیولوژیک قابل استفاده است که این محصول به زودی در کشور وارد بازار می شود، سلول‌های بنیادی مزانشیمی مشتق از بندناف نیز در بیمارهای غیرخونی کاربرد دارد که هم اکنون در بیماری های عصبی اطفال مورد استفاده قرار گرفته است.

وی خاطرنشان کرد: پالپ دندان شیری نیز از جمله منابع سلول‌های بنیادی است، این سلول را جداسازی کرده ایم و امسال وارد چرخه ارائه خدمات می شود.

ضرابی با اشاره به نگهداری پنج هزار نمونه ذخیره شده در بانکهای عمومی کشور، گفت: در بخش خصوصی هم ۱۱۱ هزار نمونه نگهداری می شود که در مجموع ۴۰ نمونه خارجی از کشورهای عمان، عراق و نروژ است، بیش از ۲۰۰ پیوند برای بیماریهای خونی انجام شده است که سهم بانک خون بند ناف رویان، ۳۰ نمونه بوده است.

مدیرعامل شرکت فناوری بن یاخته‌های پژوهشگاه رویان جهاد دانشگاهی در خصوص اینکه فعالیتهای واردات و صادراتاین مرکز، با اشاره به استقرار دفتر نمایندگی بانک خون بند ناف رویان در برخی کشورهای خارجی جهت دریافت نمونه‌ها، اعلام کرد: در عراق و عمان دفاتر نمونه گیری داریم اما ذخیره سازی در داخل کشور انجام می‌شود.

وی افزود: در حوزه ذخیره‌سازی خون محیطی و مغز استخوان نیز فعالیت می‌کنیم، این موضوع برای مراکز پیوند بسیار اهمیت دارد و می‌توانند از این نمونه‌ها استفاده کنند.

ضرابی گفت: ۴۶ کشور خدمات ناباروری را از رویان دریافت کرده‌اند که شامل ایرانیان مقیم خارج کشور و اتباع خارجی هستند، اما بیشترین تعداد مراجعه کنندگان از کشورهای همسایه هستند، ایرانیان مقیم در هشت کشور دنیا نمونه های خود را همراه با مسافر فرستاده اند.

مدیرعامل شرکت فناوری بن‌یاخته‌های رویان جهاد دانشگاهی تصریح کرد: نمونه‌های خون بند ناف در دمای منهای ۱۹۶ درجه سانتی گراد نگهداری می‌شود، طبق استاندارد می‌توان بیش از ۲۰ سال نمونه‌های خون بند ناف را نگه‌داری کرد و تانک‌های نگه‌داری نمونه‌ها وابستگی به برق نداشته و بطور کامل هوشمند هستند و برودتشان نیز توسط نیتروژن مایع تامین می‌شود.

وی در خصوص اقداماتی که این مرکز برای ذخیره سازی نمونه های ایرانیان خارج از کشور انجام داده، گفت: در بحث صادرات و واردات سلول‌های بنیادی با چالش مواجه هستیم، بسیاری از ایرانیان مقیم خارج نیز تمایل دارند تا نمونه‌های اهدایی آنان در داخل کشور ذخیره شود و در این خصوص در حال رایزنی با وزارت کشور، وزارت بهداشت، گمرک هواپیمایی کشور و سازمان پدافند غیر عامل هستیم.

ضرابی ادامه داد: در زمینه ذخیره سازی سلول‌های بنیادی خون بند ناف توانسته‌ایم نیاز داخل را برطرف کنیم، اما نیاز به توسعه مراکز داریم، سالانه در کشور انجام چهار هزار پیوند نیاز است، این میزان تنها ۱۰ تا ۱۵ درصد انجام می شود و علت آن کموبد مراکز پیوند در کشور است، با اجرای طرح تحول سلامت در سال‌های اخیر شاهد افزایش این مراکز از هفت به ۱۵ مرکز هستیم اما بازهم با کمبود مواجه هستیم.

مدیرعامل شرکت فناوری بن‌یاخته‌های رویان جهاد دانشگاهی تاکید کرد: در زمینه ذخیره سازی تعداد سلولهای بنیادی آمار دقیقی وجود ندارد اما ذخیره سازی ۲۰۰ هزار نمونه قابل دسترسی می تواند پاسخگوی نیاز کشورمان باشد.

در ادامه چیا سهراب‌نژاد رئیس جهاد دانشگاهی کردستان هم در این نشست با اشاره به اینکه کردستان از استان‌های پیشتاز در راه اندازی دفاتر بانک خون در کشور است، گفت: هزار و ۳۰۰ نمونه تا کنون دریافت و برای نگهداری به تهران ارسال شده است.

وی افزود: فعالیت بانک خون بندناف در کردستان از سال ۸۸ آغاز شده و تا پایان سال گذشته هزار و ۲۶۱ قرارداد منعقد شده است، به غیر از دهگلان و دیواندره در تمامی شهرستان‌های استان دفاتر فعال داریم، در صدد هستیم که فعالیت‌های خود را در همه شهرستان‌ها در سال جاری افزایش دهیم.

به گزارش ایرنا سهراب نژاد در پایان از اصحاب رسانه خواست تا جهاددانشگاهی را در اطلاع رسانی و آگاهسازی مردم با فعالیتهای این نهاد را یاری کنند.

پایان پیام/

مطالب مشابه