در حوزه طب کودکان عقب هستیم
به گزارش پایگاه خبری پزشکان و قانون (پالنا)، رضا ملک زاده با بیان این مطلب اظهار داشت: تحقق پرشین کوهورت سلامت مادر و کودک یکی از آرزوهای دیرینه وزارت بهداشت بوده که امروز محقق شده است.

معاون تحقیقات و فناوری وزارت بهداشت به رتبه ۱۶ ایران در تولید علم و تعداد مقالات و مستندات در رشته پزشکی بالینی در سطح دنیا اشاره کرد و افزود: این در حالی است که در گذشته رتبه ایران ۲۳ و ۲۴ بوده است، همچنین رتبه ایران در رشته داروسازی در دنیا هفت است، و رتبه اول را در منطقه از نظر تعداد مقالات و استنادات دارد.

وی افزود: ایران در حوزه کودکان رتبه خوبی نه در کل دنیا و نه در منطقه دارد، با وجودی که جایگاه خوبی در رشته های دیگر پزشکی در کل دنیا داریم، اما در رشته کودکان عقب هستیم، فراهم نکردن زیر ساخت های پژوهشی در رشته کودکان در سال های گذشته یکی از دلایل عدم پیشرفت در رشته کودکان است، باید درخصوص تعداد دانشجویان PhD و همکاری های بین المللی و تیم های تحقیقاتی در حوزه کودکان جدی تر از قبل وارد شویم.

ملک‌زاده گفت: ریشه بسیاری از مشکلات و بیماری ها در نوجوانی و جوانی و حتی آلزایمر، در کودکی می باشد، اگر بتوانیم طرح کوهورت سلامت مادر و کودک را به طور جامع و گسترده در تمام کشور محقق سازیم، اقدام خوبی برای همکاران بخش کودکان کرده ایم، در گام اول باید میزان مرگ و میر کودکان را کم کنیم و زایمان های ایمن را بالا ببریم.

معاون تحقیقات و فناوری وزارت بهداشت چالش پیش روی وزارت بهداشت را مرگ های زودرس خواند و گفت: بالغ بر ۳ هزار و ۸۰۰ مرگ زودرس در یک سال گذشته داشتیم که علت عمده مرگ های زودرس که به مرگ و میرهای زیر ۷۰ سال گفته می شود، بیماری های غیر واگیر است.  

وی خاطرنشان کرد: دیگر عفونت ها و بیماری های مادرزادی بسیار کم شده و مرگ و میر بر اثر آن کاهش یافته است، در حال حاضر، بالغ بر ۸۵ هزار مرگ‌ و میر زیر ۵۰ سال در یک سال گذشته داشتیم که ۲ درصد از مرگ و میرها را شامل می شود و این یک فاجعه است زیرا که با مرگ هر پدر و مادری ستون یک خانواده از هم می پاشد.

به گزارش وب‌دا ملک‌زاده در پایان اضافه کرد: در حالی امروز بیماری های غیر واگیر دلیل اصلی مرگ‌و میرها شده است که این بیماری ها به میزان ۷۰ درصد قابل پیشگیری می باشند.

پایان پیام/

مطالب مشابه