راه‌اندازی دستگاه بررسی پاسخ‌های ایمنی سلولی واکسن و فراورده‌های بیولوژیک دنیا
به گزارش پایگاه خبری پزشکان و قانون (پالنا)، سیدرضا بنی هاشمی با اعلام خبر نصب و راه اندازی دستگاه فلوسایتومتری در این موسسه اظهار کرد: این دستگاه پیشرفته ترین دستگاه فلوسایتومتری نوع خود در جهان است و به طور عمده در فعالیت های تحقیقاتی به منظور بررسی پاسخ های ایمنی سلولی واکسن و فراورده‌های بیولوژیک با دقت بالا، مورد استفاده قرار می گیرد.

مدیر بیوتکنولوژی و آزمایشگاه مرکزی موسسه تحقیقات واکسن و سرم سازی رازی قابلیت استفاده در علوم میکروبیولوژی و علوم سلولی را از کاربردهای آن برشمرد و افزود: این دستگاه به ویژه در علوم سلولی برای شناسایی سلول ها و بررسی شاخص ایمنی سلولی کاربرد اساسی دارد و در تمام فعالیت های تولیدی، تحقیقاتی و کنترل کیفی موسسه می‌توان آن را به کار برد.

وی افزود: حجم کوچک، طراحی پیشرفته و قدرت بررسی بسیار دقیق از دیگر ویژگی های این دستگاه است، ضمن اینکه ضریب خطای این دستگاه نزدیک به صفر است.

بنی‌هاشمی از توانایی اندازه گیری ۱۲ شاخص "۱۲ رنگ" توسط دستگاه فلوسایتومتری خریداری شده و دارا بودن هشت شاخص این دستگاه به گواهینامه سازمان جهانی غذا و داروی آمریکا خبر داد و تاکید کرد: پاسخ‌های دریافتی از بررسی ایمنی سلولی واکسن و فراورده‌های بیولوژیک با این دستگاه، مورد قبول تمام سازمان‌های جهانی است.

مدیر بیوتکنولوژی و آزمایشگاه مرکزی موسسه تحقیقات واکسن و سرم سازی رازی ادامه داد: ساخت نوع پیشرفته این دستگاه از سال ۲۰۱۷ در دنیا آغاز شده واکنون نمونه‌های محدودی در دنیا وجود دارد، این دستگاه پیشرفته‌ترین مدل در نوع خود است که تا کنون در مراکز پژوهشی و آموزشی کشور نصب شده و با راه اندازی آن، موسسه رازی می‌تواند جایگاه خاصی در ارزیابی واکسن‌ها در ایران و منطقه داشته باشد.

وی با اشاره به امکان استفاده تمام محققان کشور از این دستگاه اضافه کرد: با کامل شدن سامانه آزمایشگاه های سازمان تحقیقات، آموزش و ترویج کشاورزی، تمام محققان داخل و خارج موسسه می توانند از آن استفاده کنند، تا تکمیل این سامانه، محققان داخل موسسه رازی می توانند با هماهنگی اولیه، در روزهای سه شنبه آزمایش های مربوطه خود را با این دستگاه انجام دهند.

به گزارش باشگاه خبرنگاران جوان بنی‌هاشمی در پایان با قدردانی از حمایت و همکاری رئیس و مسئولان موسسه رازی برای تهیه این دستگاه خاطرنشان کرد: به منظور حفظ و ارائه خدمات پیوسته، تمام محلول های مصرفی این دستگاه برای حدود سه سال آتی خریداری شده است.

پایان پیام/

مطالب مشابه