اگر قانون اجرا شود، بسیاری از مشکلات حوزه سلامت برطرف می‌شود
به گزارش پایگاه خبری پزشکان و قانون (پالنا)، حسینعلی شهریاری درباره مدیریت منابع در نظام سلامت افزود: اگر قانون اجرا شود، بسیاری از مشکلات حوزه سلامت برطرف می شود. موضوع پزشکی خانواده و نظام ارجاع در قوانین برنامه پنجم و ششم توسعه نیز وجود دارد و برای مدیریت منابع باید این موارد اجرایی شود.

رئیس کمیسیون بهداشت و درمان مجلس ادامه داد: البته ممکن است اجرای پزشکی خانواده و نظام ارجاع منجر به رضایت مندی نشود. به طور مثال در کشورهایی مانند انگلستان، کانادا و استرالیا این کار در حال انجام است و وقتی شخص بیمار می شود نمی تواند برای بار اول به متخصص مراجعه کند یا با یک دفترچه در یک روز توسط چند پزشک معاینه شود. در نتیجه این طرح ها ممکن است ایجاد رضایت نکند. حتی بسیاری از نماینده های مجلس به این طرح ها معترض هستند و می گویند که باید برداشته شود. ولی تنها راه عدالت در سلامت با توجه به محدودیت منابع، اجرای برنامه پزشکی خانواده و نظام ارجاع است.

وی افزود: مردم در یک تا دو سال گذشته هر موقع اراده می کردند به بیمارستان های دولتی مراجعه کرده و خدمات بهداشتی و درمانی را دریافت می کردند، اما در حال حاضر محدودیت هایی برای مراجعه به مراکز درمانی اعمال شده است.

شهریاری گفت: از طرفی برخی خارج از توان خود وعده می دهند که در عمل قابل اجرا نیست. باید با مردم صادقانه و شفاف صحبت کرد و مشکلات را توضیح داد، ولی وقتی حرف غیرواقعی گفته شده و وعده بیهوده داده می شود منجر به بی اعتمادی خواهد شد.

این نماینده مردم در مجلس دهم اضافه کرد: ریخت و پاش های انجام شده مهمترین علت ضررده بودن بیمه های درمانی است. از طرفی باید پزشکان و مردم هم باید توجیه باشند. اینکه بیمار به پزشک مراجعه کرده و برای بیمار بلافاصله سی تی اسکن و انواع آزمایش ها نوشته شود، قابل قبول نیست. وقتی شخصی به پزشک مراجعه کرده و می گوید چکاپ بنویسد، پزشک باید تشخیص بدهد که آیا بیمار به چکاپ نیاز دارد یا خیر.

به گزارش ایرنا، وی در پایان گفت: در حال حاضر سازمان تامین اجتماعی در برخی موارد حدود 16 ماه به مراکز طرف قرارداد خود بدهکار است. وقتی مطالبات مراکز درمانی به موقع پرداخت نشود، منجر به ایجاد نارضایتی می شود.

پایان پیام/

مطالب مشابه