ایران یکی از کشورهای واقع در کمربند تالاسمی است
به گزارش پایگاه خبری پزشکان و قانون (پالنا)، محمود هادی‌پور دهشال اظهار کرد: بیماری تالاسمی یک بیماری ارثی است که به‌دلیل ناتوانی بدن در تولید هموگلوبین "ماده حیاتی حمل اکسیژن در بدن" سالم به میزان کافی حادث می‌شود.

مشاور مدیر عامل سازمان انتقال خون ادامه داد: این بیماری در منطقه‌ای از مدیترانه و خاورمیانه تا شرق آسیا شایع است که اصطلاحا کمربند تالاسمی خوانده می‌شود. ایران یکی از کشورهای واقع در این کمربند است. حدود 4 درصد از جمعیت کشور ناقل ژن تالاسمی هستند که این مسئله ایجاب می‌کرد طرحی به ‌منظور پیشگیری از تولد بیمار تالاسمی در کشور اجرا شود.

وی افزود: این طرح در سال 1375 به‌صورت کشوری اجرا شد و حاصل آن در سال 1394 دستیابی به موفقیت 90 درصدی در کاهش تولد مبتلایان به تالاسمی بود. چنین دستاوردی در میان کشورهای در حال توسعه قابل توجه بوده و حاصل همکاری خوب نظام سلامت با سازمان‌های مردم‌نهاد در زمینه بهداشت اجتماعی است.

هادی‌پور درباره آمار بیماران مبتلا به تلاسمی بیان کرد: هم‌اکنون 18983 بیمار مبتلا به نارسایی‌های هموگلوبین در ایران زندگی می‌کنند که از این تعداد 17343 نفر مبتلا به تالاسمی شدید یا بینابینی هستند. این بیماران در 198 مرکز وابسته به وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی تحت درمان قرار دارند و نزدیک به 20 درصد خون‌های اهدایی در کشور برای درمان این عزیزان مصرف می‌شود. 

مشاور مدیر عامل سازمان انتقال خون گفت: خوشبختانه موفقیت‌های درمان موجب شده تعداد زیادی از بیماران به دهه‌های سوم و چهارم عمر خود وارد شوند ولی این توفیق خالق نیازهای جدیدی در عرصه درمان و حیات اجتماعی مبتلایان به تالاسمی بوده است. امروز تهیه خون با سازگاری بالا، تهیه داروهای حیاتی که اعتماد بیماران را جلب کند و افزایش انگیزه بیماران به درمان از اصولی است که نظام سلامت کشور باید به آنها توجه کند.

به گزارش تسنیم وی در پایان اضافه کرد: ایجاد مراکز درمانی مناسب برای بیماران بزرگسال و کارگروه‌های درمانی به جای پزشکان درمانگر از مهم‌ترین نیازهای عزیزان تالاسمی برای تداوم درمان مناسب خواهد بود.

پایان پیام/

مطالب مشابه