آموزش مهم‌ترین راهکار برون‌رفت از چالش‌های عرصه دیابت
به گزارش پایگاه خبری پزشکان و قانون (پالنا)، ساسان شرقی در حاشیه همایش دیابت اظهار کرد: آمار‌های خوبی را در طی سال‌های گذشته از پیشگیری شیوع دیابت و بیماری دیابت داریم که شاید در کشور‌های منطقه به این شدت دقیق نباشد؛ با توجه به اینکه در ۱۰ سال گذشته آمار‌های ماهم جسته‌وگریخته بود و از شهر‌های مختلفی آمار‌های متفاوتی را داشته‌ایم، ولی خوشبختانه در ۱۰ سال گذشته در سطوح دانشگاهی و وزارتی توانسته‌ایم آمار‌های قابل‌توجه‌ای را دست آوردیم.

این فوق تخصص دیابت درباره تشخیص و ارزیابی دیابت تصریح کرد: درواقع اقداماتی که صورت می‌گیرد برنامه مبتنی بر شبکه‌های بهداشت و خانه‌های روستایی خیلی عالی عمل شده است و حتی می‌توان گفت نه‌تنها در تشخیص دیابت بلکه در درمان و پیگیری درمان بیماری به دستاورد‌های مهمی در سطح جهانی رسیده‌ایم.

شرقی مهم‌ترین راهکار برون‌رفت از چالش‌های عمده عرصه دیابت را توجه به آموزش دانست و گفت: باید پزشکان و بیماران در این زمینه آموزش‌های لازم را ببینند و با این بیماری آشنا شوند. اساس درمان در دیابت، آموزش است.

وی افزود: در حال حاضر کنترل دیابت در کشورمان هم‌سطح میانگین جهانی است و حتی در بعضی از مناطق در سطح کشور‌های پیشرفته قرار داریم. مهم‌ترین دغدغه ما در حال حاضر دارو‌ها و ابزار‌های درمانی است که در دسترس داریم.

این فوق تخصص دیابت ادامه داد: از طرفی استفاده از دارو‌های بهتر و دسترسی بیشتر به مراقبت‌ها و درمان‌های موردنیاز باعث عمر طولانی‌تر مبتلایان و درنتیجه افزایش هزینه‌های مراقبتی و پیشگیری یا درمان عوارض احتمالی در این افراد می‌شود. بیمار دیابتی که قبلاً شاید تا ۶۰ سال امکان زندگی داشت اکنون امید به زندگی بیشتری پیداکرده است و دارو‌های جدید، کیفیت زندگی و کمیت آن را بهبود داده‌اند که نتیجه آن مراقبت و مراجعات بیشتر است.

شرقی گفت: در قیمت دارو‌های جدید کمی دغدغه وجود دارد و ممکن است که عده‌ای از مردم نتوانند تهیه کند، ولی می‌توان این نوید را داد در حال طی کردن مسیری هستیم که بتوانیم با تولید داخل و حمایت دولت قیمت دارو‌های جدید را پایین‌تر بیاوریم تا بیماران بتوانند استفاده کنند.

به گزارش باشگاه خبرنگاران جوان وی در پایان درباره میزان آگاهی مردم در خصوص پیشگیری از بیماری دیابت گفت: حدود دو هزار و اندی اسم بیماری در کشور وجود دارد مانند سرطان، سرماخوردگی، کانسر پروستات که هرکدام دارای یک اسم هستند و جمع این بیماری‌ها حدود ۲۰۰۰ عدد شده است و بی‌شک دیابت تنها بیماری است که در دنیا بیشترین تحقیق و مطالعه بر روی آن صورت گرفته است و می‌توان به‌جرات گفت بی‌تردید آموزش و آگاهی از دیابت از دسته کار‌هایی است که بیشترین بازخورد و آگاهی را در سطح جامعه داشته است.

پایان پیام/

مطالب مشابه