با توجه به وسعت سیل، تعداد مصدومان به ۱۲۰۰ نفر هم نرسید
به گزارش پایگاه خبری پزشکان و قانون (پالنا)، پیرحسین کولیوند در نشست خبری که پیش از ظهر امروز در خصوص تشریح اقدامات اورژانس در سیل اخیر کشور برگزار شد، اظهار کرد: تقریبا از چهارشنبه آخر سال فعالیت ما به‌صورت مستمر آغاز شد و در حال حاضر حجم آن کاهش یافته است.

رئیس اورژانس کشور ادامه داد: برای چهارشنبه آخر سال آموزش‌های همگانی را در مدارس و مساجد انجام دادیم، فرهنگ‌سازی در این زمینه را با کمک صدا سیما و سایر رسانه‌ها محقق کردیم که در پی آن حوادث چهارشنبه سوری حدود ۶۵ درصد کاهش یافت که بسیار خوب بود.

وی افزود: برنامه‌ای جدی برای کاهش حوادث ترافیکی داشتیم و سال گذشته با پیگیری‌هایی که انجام شد، کشور ما در گروه الف قرار گرفت و در حال حاضر به ازای هر ۱۰۰ هزار نفر ٢٠ کشته داریم در حالی که در گذشته رتبه هشتم را داشتیم.

کولیوند با اشاره به حوادث جوی کشور گفت: استان‌های مازندران، گلستان، فارس، ایلام و خوزستان درگیر سیل شدند که در استان خوزستان همچنان حدود ١٠٠٠ نفر در کمپ‌ها سکونت دارند. اولین امدادرسانی و استقرار ما از مازندران شروع شد. قبل از آغاز سال نیز تلفن‌های ماهواره ای خود را شارژ کردیم و همین موضوع باعث شد تا ارتباط خود را از دست ندهیم.

رئیس سازمان اورژانس کشور با بیان اینکه از آسیب به منابع خود نیز پیشگیری کردیم، گفت: آسیبی به بیمارستان‌ها و خانه‌های بهداشت وارد نشد و کمترین خسارت وارد شد. اورژانس کشور در لرستان، خوزستان و ایلام با توجه به سامانه خوب وزارت بهداشت از تعداد جمعیت و بیماری های خاص، معلولین، جانبازان و.. هر شهر آگاه بود بنابراین ما این افراد را با بالگرد به نقاط امن منتقل کردیم. حدود ٢۵٠٠ نفر منتقل شدند که ۵٠٠ نفر از آنان زنان باردار بودند.

وی با اشاره به هشدار و اخطارهای هواشناسی در خصوص آبگرفتگی گفت: ما بر اساس هشدارها داروهای خود را به محل های امن منتقل کردیم تا در صورت لزوم امدادرسانی های لازم را انجام دهیم.زمانی که تمام ارتباطات قطع شده بود تنها راه ارتباطی تلفن های ماهواره ای اورژانس بود که می‌توانستیم با آن‌ها ارتباط برقرار کنیم.

کولیوند تصریح کرد: زمانی که سیل به خرم‌آباد ،معمولان و پلدختر رسید، اعلام شد در دو روستا افراد روی بام هستند. اورژانس کشور از ایلام بالگرد فرستاد و بالگردها خطر را پذیرفتند و از فاصله دو متری همه این افراد را نجات دادند. اگر از بالگردهای دیگر استفاده می‌شد به علت ایجاد باد ممکن بود خسارات دیگری ایجاد شود.

رئیس اورژانس کشور با اشاره به قطعی ارتباطات در پلدختر اظهارکرد: نیروی عملیات ویژه اورژانس به لرستان اعزام شد و ساعت ۴ و ٣٠ دقیقه بامداد همان روز اعلام شد که تلفاتی نداشتیم. با این حال با کمک نیروهای سپاه و ارتش توانستیم استقرارهای خوب و خدمات گسترده‌تری داشته باشیم بنابراین بیمارستان‌های سیاری را در گلستان و لرستان راه‌اندازی کردیم. این بیمارستان‌ها اتاق عمل، سی تی اسکن و ... داشتند. اتوبوس آمبولانس‌های ما نیز مستقر می‌شدند که خود حکم درمانگاه دارند چرا که تعداد زیادی تخت دارند و پزشک و پرستار در آن‌ها مستقر است.

وی ادامه داد: در وسعت این سیل ما مصدوم بسیاری نداشتیم و این تعداد به ١٢٠٠ نفر نمی‌رسید و این موضوع نشان می‌دهد که پیشگیری‌ها مناسب بوده است.

کولیوند با اشاره به حضور نماینده سازمان بهداشت جهانی در لرستان گفت: نماینده سازمان بهداشت جهانی گفت من ایران را بسیار قدرتمند دیدم که توانسته است به این حوادث پاسخ دهد.

رئیس سازمان اورژانس کشور افزود: نیروهای جهادی نیز نقش بسیار موثری در این سیل داشتند و در کمال گمنامی خدمت‌رسانی و کار کردند.

وی اظهار کرد: امسال سعی کردیم علاوه بر خدمات فوریت‌های پزشکی و سلامت فعالیت‌های دیگری انجام دهیم، برای مثال زمانی که به سمت لرستان و خوزستان و.. می‌رفتیم، اقلامی که توسط سازمان‌ها یا مردم جمع آوری شده بود را توزیع می‌کردیم و از آن طرف نیز به کارهای مربوط به درمان پرداخته می‌شد.

کولیوند گفت: ما شهر یا روستایی نداشتیم که از نبود دارو گلایه کنند چرا که با وجود دپو کردن دارو هر چند وقت یکبار باز هم دارو ارسال می‌کردیم. ما استان‌های معین را نیز مشخص کرده بودیم، همچنان برخی از همکاران در حال فعالیت هستند و در کنار مردم مانده‌ایم تا شرایط آن‌ها به حالت عادی بازگردد.

رئیس سازمان اورژانس کشور با بیان اینکه تا به امروز مراقبت‌ها بسیار مناسب بوده است و ما یک مورد بیماری واگیردار نیز نداشتیم،اظهارکرد: هر جای دیگر دنیا با این تلفات لاشه‌های احشام موجب طغیان بیماری‌های واگیردار می‌شد اما خوشبختانه مراقبت بسیار خوبی انجام شد و در حال حاضر کار ما همین مراقبت‌های پس از سیل است.

وی افزود:۴۰۰ دستگاه آمبولانس و دو دیفرانسیل خریداری شده که در  گمرک بندرعباس مانده بود اما با کمک مسئولان وزارت بهداشت ۱۲۰ دستگاه ترخیص و مابقی نیز در این ماه ترخیص می شوند.

کولیوند ادامه داد: تحریم‌های ظالمانه در تامین تجهیزات اورژانس برخی از مشکلات را به وجود می‌آورد اما باید به این نکته توجه داشت که تا سال ۹۵ما فقط  ۲۴۰۰ آمبولانس داشتیم اما حالا بیش از ۵۰۰۰ آمبولانس داریم . خوشبختانه الان شرکت‌های داخلی در حال تلاش هستند و جای نگرانی نیست.

رئیس سازمان اورژانس کشور با بیان اینکه مرجع فوتی‌ها پزشکی قانونی نیست و مرجع مصدومان پزشکی قانونی است، گفت: در تلاش هستیم تا با ایجاد طرح درهر خانه یک سلامت گام خوبی در جهت زنده ماندن و سلامت بیماران تا قبل از رسیدن تکنسین‌های اورژانس برداریم.

به گزارش ایسنا وی در پایان در خصوص اقدامات اورژانس برای ماه مبارک رمضان نیز گفت: نیرو‌های عملیاتی ویژه اورژانس برای شب‌های قدر آماده شده‌اند و برای خدمت به شرکت کنندگان در آیین احیای شب های قدر برنامه‌ ریزی ها انجام شده است. پوشش خدمات در این ایام نیز برنامه‌ریزی شده و در مساجد، تکیه‌ها و سایر محل‌های مورد نیاز نیروهای اورژانس و فوریت های پزشکی حضور خواهند داشت.

پایان پیام/

مطالب مشابه